Mikołaj Krupiński mówi wprost, że "jeżeli szukamy samochodu używanego, to pośpiech nie jest wskazany". - Trzeba przede wszystkim weryfikować oferty. Jeśli ktoś w ogłoszeniu pisze, że potrzebuje szybko sprzedać samochód, bo zmienia się jego status materialny, a cena tego auta jest np. o połowę niższa niż cena samochodu rynkowego, to należy podejrzewać, że coś jest nie tak - wyjaśnia.
Problemem może być zły stan techniczny auta, ale również zabezpieczenie prawne lub finansowe. Sprzedający liczy, że szybko pojawi się klient i będzie w stanie sprzedać auto w rozsądnej cenie.
Zdarza się, że oszuści podszywają się pod właścicieli samochodów i liczą najpierw na przekazanie tzw. zaliczki. Stąd "najlepiej kupować samochody, które technicznie jesteśmy w stanie sprawdzić na bieżąco", a nie takie, które mamy zobaczyć dopiero po zapłacie.
Jak sprawdzić samochód przed zakupem?
Jeżeli jedziemy sprawdzić auto, weźmy ze sobą kogoś znajomego lub ewentualnie mechanika. Możemy także skorzystać z pomocy firm, które weryfikują samochody jeszcze przed zakupem.
- Nie rezygnujemy z wizyty na stacji kontroli pojazdów, jeśli mamy podejrzenia co do stanu technicznego. Zawsze można podjechać za kilkaset złotych i diagnosta samochodowy może zweryfikować stan pojazdu od spodu, sprawdzić powłokę lakierniczą albo czy nie ma jakiegoś wycieku - mówi Mikołaj Krupiński.
Możemy też skorzystać z usług warsztatu samochodowego.
Używane samochody nie są złe
Mikołaj Krupiński podkreśla, że nigdy nie powinniśmy kupować auta w ciemno. Dodaje przy tym, że używane pojazdy nie są złe.
- Większość Polaków kupuje od lat samochody używane. Dla większości z nas decydującym kryterium jest cena. Dla mnie jeszcze stan techniczny. To właśnie nienaganny stan techniczny powinien być wyróżnikiem dla każdego kupującego. To, że samochód ma kilka czy kilkanaście lat, nie znaczy, że nie będzie nadawał się do dalszej eksploatacji - tłumaczy.
Jeśli auto miało na czas wymieniane elementy i płyny eksploatacyjne oraz nie służyło jako taksówka, warto rozważyć jego zakup. Historię takiego samochodu możemy również sprawdzić na stronie historiapojazdu.gov.pl, gdzie znajdziemy m.in. dane dotyczące liczby właścicieli, ewentualnych szkód czy stanu licznika. Musimy tylko znać numer rejestracyjny, datę pierwszej rejestracji oraz numer VIN.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadził: Roman Czejarek
Gość: Mikołaj Krupiński (Instytut Transportu Samochodowego)
Data emisji: 11.09.2023 r.
Godzina emisji: 9.36
DS