31. Europejskie Dni Dziedzictwa. "W każdym zabytku jest pamięć i historia"

Data publikacji: 12.09.2023 14:50
Ostatnia aktualizacja: 12.09.2023 15:08
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Zamek Krzyżacki w Malborku jest jednym z polskich obiektów wpisanych na światową listę UNESCO.
Zamek Krzyżacki w Malborku jest jednym z polskich obiektów wpisanych na światową listę UNESCO. , Autor - Shutterstock/Kovalov Anatolii
Po raz 31. w Polsce obchodzone są Europejskie Dni Dziedzictwa. - To jest takie wielkie święto wszystkich tych, którzy tym dziedzictwem się interesują, pasjonatów oraz osób, które chcą przekazywać to, co posiadamy, przyszłym pokoleniom - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Anna Śmigielska z Narodowego Instytutu Dziedzictwa. 
  • Europejskie Dni Dziedzictwa obchodzone będą w tym roku pod hasłem "Żywe dziedzictwo - tradycje od pokoleń". W dwa weekendy września w całej Polsce odbywać się będą pikniki, koncerty i spotkania z ludowymi twórcami.
  • Tegoroczne hasło związane jest z jubileuszem 20-lecia uchwalenia konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a także 10-leciem Krajowej Listy Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
  • Powstały 61 lat temu, Narodowy Instytut Dziedzictwa jest najstarszą instytucją kultury zajmującą się ochroną dziedzictwa w Polsce.

Co roku we wrześniu mieszkańcy Starego Kontynentu mogą bezpłatnie zwiedzić najciekawsze zabytki w swojej okolicy oraz skorzystać z szerokiego wachlarza wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Podczas EDD nawet niedostępne na co dzień zabytki wpuszczają w swoje mury gości, a uczestnicy licznych spotkań, prelekcji i warsztatów poznają historię i kulturę zarówno narodową, jak i tę regionalną oraz lokalną. - Są otwarte zarówno duże muzea, duże instytucje, ale jest również bardzo dużo różnych wydarzeń organizowanych właśnie społeczników i miłośników dziedzictwa narodowego - mówi gość Jedynki.

"Żywe dziedzictwo - tradycje od pokoleń"


W tym roku EDD obchodzone są pod hasłem "Żywe dziedzictwo - tradycje od pokoleń". Związane jest ono z jubileuszem 20-lecia uchwalenia konwencji UNESCO, a także 10-leciem Krajowej Listy Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. - Jest to taka lista informacyjna, żeby to dziedzictwo identyfikować, pokazywać, co to jest i co należy chronić i żeby się tym dzielić - wyjaśnia Anna Śmigielska. - To jest idea listy naszych wydarzeń, aby zachęcać innych do dzielenia się własnymi umiejętnościami, dzielenia się tradycjami i pamięcią pokoleń - podkreśla. 

Dziedzictwo materialne i niematerialne 

Obecnie dziedzictwo kulturalne w UNESCO umownie dzieli się na dziedzictwo materialne, na które składają się zabytki nieruchome (w tym Światowe Dziedzictwo) i ruchome oraz dziedzictwo niematerialne, przekazywane przede wszystkim za pomocą przekazu ustnego i tradycji.

- Zabytki również mają dziedzictwo niematerialne, dlatego, że w każdym zabytku jest pamięć, w każdym zabytku jest jego historia, są ludzie, którzy tą historię stworzyli - zaznacza rozmówczyni Jakuba Marcinowicza. - Jeżeli już mówimy o dziedzictwie niematerialnym, czyli m.in. o tradycjach, to ważnym jest, żeby je doceniać. (...) Okazuje się, że w ostatnich latach jest bardzo duże zainteresowanie tradycjami, powstaje wiele inspiracji. Widzimy to w przestrzeni dookoła siebie, nawet w popkulturze - stwierdza. 

POSŁUCHAJ

08:31

31. Europejskie Dni Dziedzictwa. (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Czytaj także:

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Jakub Marcinowicz

Gość: Anna Śmigielska (Narodowy Instytut Dziedzictwa) 

Data emisji: 12.09.2023 r. 

Godzina emisji: 11.15

ans

Aktualności radiowej Jedynki
Aktualności radiowej Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.