Europejskie Dni Dziedzictwa. Wielkie święto kultury

Data publikacji: 08.09.2023 20:40
Ostatnia aktualizacja: 11.09.2023 13:25
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W ten weekend rozpoczyna się 31. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem "Żywe dziedzictwo. Tradycje od pokoleń", organizowana przez Narodowy Instytut Dziedzictwa Ogólnopolski
W ten weekend rozpoczyna się 31. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem "Żywe dziedzictwo. Tradycje od pokoleń", organizowana przez Narodowy Instytut Dziedzictwa Ogólnopolski, Autor - Andrzej Lange/PAP
Europejskie Dni Dziedzictwa (EDD) to wielkie święto kultury, które co roku gromadzi tysiące uczestników w 50 krajach Europy. To liczne atrakcje - wystawy, koncerty, warsztaty i konkursy, dzięki którym można poznać historię oraz tradycje swojego regionu. Wydarzenie odbywa się pod patronatem medialnym Polskiego Radia.
  • 31. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce odbędzie się w drugi i trzeci weekend września (9-10.09 i 16-17.09).
  • Wydarzenie zostanie zorganizowane pod hasłem: "Żywe dziedzictwo - tradycje od pokoleń", co wiąże się z jubileuszem 20-lecia uchwalenia konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
  • EDD odbywają się pod patronatem medialnym Polskiego Radia.

- W tym roku akcent będzie położony na całą feerię barw dziedzictwa niematerialnego, czyli tych tradycji, umiejętności, zwyczajów, które są w każdym regionie - mówi Anna Śmigielska z Narodowego Instytutu Dziedzictwa, ogólnopolskiego koordynatora akcji.

POSŁUCHAJ

25:08

Europejskie Dni Dziedzictwa. Wielkie święto kultury (Jedynka/Eureka)

Konwencja UNESCO ws. ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego

Niematerialnym dziedzictwem kulturowym świat zainteresował się formalnie 20 lat temu, kiedy została uchwalona specjalna konwencja UNESCO chroniąca to niematerialne dziedzictwo.

- To był ten moment, kiedy zauważono, że warte ochrony jest nie tylko to, co materialne, czyli zabytki ruchome, pomniki i wszystko, co jest w naszej przestrzeni i krajobrazie kulturowym, ale również te umiejętności, które są naszą tożsamością i które są przekazywane pomiędzy pokoleniowo. Zauważono to żywe świadectwo tego dziedzictwa i że wymaga to podkreślenia, iż jest to bardzo istotny element. Także wymierające w pewien sposób różne wydarzenia historyczne, wojny czy przemieszczenia spowodowały przecięcie tych wielopokoleniowych rodzin i miejsc, gdzie to się odbywało w sposób naturalny. Stąd została przyjęta taka konwencja - wyjaśnia Anna Śmigielska.

Gość Jedynki przypomina, że 10 lat później została stworzona krajowa lista prowadzona przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, gdzie są wpisywane te tradycje, m.in. hafty, umiejętności flisackie czy wytwarzania instrumentów muzycznych, ale także różne zwyczaje.

W audycji również:

Jaćwingowie byli jednym z plemion bałtyjskich, a ich siedziby znajdowały się na pograniczu Polski, Litwy i Białorusi. Zniknęli z areny dziejów pod koniec XIII wieku w wyniku zbrojnego konfliktu z Zakonem Krzyżackim. Do dziś wiemy o nich bardzo niewiele, ponieważ nie pozostawili po sobie żadnych źródeł pisanych, a do rzadkości należą odkrycia ich pochówków. Dlatego taką naukową sensacją było zlokalizowanie w Puszczy Augustowskiej nekropolii, która może być największym i najważniejszym cmentarzyskiem społeczności jaćwieskiej. W sierpniu przeprowadzono pierwsze prace wykopaliskowe. O ich wynikach rozmawiamy z kierownikiem ekspedycji.

Gość: dr hab. Tomasz Nowakiewicz z Katedry Archeologii Średniowiecza i Nowożytności Wydziału Archeologii UW, szef misji.

Czytaj także:

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Goście: Anna Śmigielska (Narodowy Instytut Dziedzictwa), dr hab. Tomasz Nowakiewicz (Katedra Archeologii Średniowiecza i Nowożytności Wydziału Archeologii UW)

Data emisji: 8.09.2023 r. 

Godzina emisji: 19.30

DS

Aktualności radiowej Jedynki
Aktualności radiowej Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.