- W tym roku akcent będzie położony na całą feerię barw dziedzictwa niematerialnego, czyli tych tradycji, umiejętności, zwyczajów, które są w każdym regionie - mówi Anna Śmigielska z Narodowego Instytutu Dziedzictwa, ogólnopolskiego koordynatora akcji.
Konwencja UNESCO ws. ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego
Niematerialnym dziedzictwem kulturowym świat zainteresował się formalnie 20 lat temu, kiedy została uchwalona specjalna konwencja UNESCO chroniąca to niematerialne dziedzictwo.
- To był ten moment, kiedy zauważono, że warte ochrony jest nie tylko to, co materialne, czyli zabytki ruchome, pomniki i wszystko, co jest w naszej przestrzeni i krajobrazie kulturowym, ale również te umiejętności, które są naszą tożsamością i które są przekazywane pomiędzy pokoleniowo. Zauważono to żywe świadectwo tego dziedzictwa i że wymaga to podkreślenia, iż jest to bardzo istotny element. Także wymierające w pewien sposób różne wydarzenia historyczne, wojny czy przemieszczenia spowodowały przecięcie tych wielopokoleniowych rodzin i miejsc, gdzie to się odbywało w sposób naturalny. Stąd została przyjęta taka konwencja - wyjaśnia Anna Śmigielska.
Gość Jedynki przypomina, że 10 lat później została stworzona krajowa lista prowadzona przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, gdzie są wpisywane te tradycje, m.in. hafty, umiejętności flisackie czy wytwarzania instrumentów muzycznych, ale także różne zwyczaje.
W audycji również:
Jaćwingowie byli jednym z plemion bałtyjskich, a ich siedziby znajdowały się na pograniczu Polski, Litwy i Białorusi. Zniknęli z areny dziejów pod koniec XIII wieku w wyniku zbrojnego konfliktu z Zakonem Krzyżackim. Do dziś wiemy o nich bardzo niewiele, ponieważ nie pozostawili po sobie żadnych źródeł pisanych, a do rzadkości należą odkrycia ich pochówków. Dlatego taką naukową sensacją było zlokalizowanie w Puszczy Augustowskiej nekropolii, która może być największym i najważniejszym cmentarzyskiem społeczności jaćwieskiej. W sierpniu przeprowadzono pierwsze prace wykopaliskowe. O ich wynikach rozmawiamy z kierownikiem ekspedycji.
Gość: dr hab. Tomasz Nowakiewicz z Katedry Archeologii Średniowiecza i Nowożytności Wydziału Archeologii UW, szef misji.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Eureka
Prowadziła: Katarzyna Kobylecka
Goście: Anna Śmigielska (Narodowy Instytut Dziedzictwa), dr hab. Tomasz Nowakiewicz (Katedra Archeologii Średniowiecza i Nowożytności Wydziału Archeologii UW)
Data emisji: 8.09.2023 r.
Godzina emisji: 19.30
DS
Europejskie Dni Dziedzictwa. Wielkie święto kultury - Jedynka - polskieradio.pl