W kwietniu 1883 roku Stefan Szolc-Rogoziński dotarł na wyspę Fernando Poo (obecnie Bioko) w Gwinei Równikowej. - Decyzję o wyprawie przyrodniczo-naukowej do Afryki Równikowej i Zatoki Gwinejskiej, podjął mając 20 lat - zauważa dr Andrzej Krasnowolski.
- Podróż dookoła Afryki odbył na fregacie "Generał Admirał" rosyjskiej floty wojennej. Wówczas zafascynowała go Zatoka Gwinejska, okolice równika i wybrzeża Kamerunu. Były to prawie dziewicze tereny z widokami wielkich gór i wybrzeżem bardzo groźnym dla człowieka. W XIX wieku Zatoka Gwinejska była określana "grobowcem białego człowieka" - opowiada gość Jedynki.
Zatoka Gwinejska była bardzo niebezpieczna ze względu na panujące tam choroby. - Klimat był niezwykle malaryczny. Panowała tam żółta febra, a nawet czarna febra, jak pisano - dodaje.
Rozsławiał imię Polski na świecie
Stefan Szolc-Rogoziński chciał zwrócić uwagę świata na Polskę, której wtedy nie było na mapach. Nie myślał o założeniu polskiej kolonii. - Zdecydowanie opowiedziałbym się za tym, że cele były wyłącznie patriotyczne: rozsławienie imienia Polski i Polaków, a nie żadne kolonie. Szolc-Rogoziński miał fantastyczne pomysły, ale nie był fantastą, tylko realistą. Doskonale wiedział, jakie potęgi walczą o Afrykę - zauważa dr Andrzej Krasnowolski.
Stefan Szolc-Rogoziński oceniał bardzo negatywnie system kolonialny, który dopiero się rodził. Polski badacz odbył wyprawę do Afryki Równikowej w latach 1882-1883, natomiast w listopadzie 1884 roku odbyła się 3-miesięczna konferencja w Berlinie, podczas której dokonano podziału Afryki. Wtedy głównymi graczami były: Belgia, Francja, Anglia i Niemcy.
Po raz drugi na wyspę Fernando Poo wyruszył w 1886 roku. Dr Andrzej Krasnowolski uważa, że Stefan Szolc-Rogoziński był jednym z ojców polskiej afrykanistyki.
Ponadto w audycji:
Kosmiczna flotylla BRITE. Astronomiczne obserwacje najjaśniejszych gwiazd. Obserwują setki tysięcy najjaśniejszych gwiazd Drogi Mlecznej, aby odkryć tajemnice związane z uwalnianiem przez nie energii. Międzynarodowa konstelacja naukowych, sztucznych minisatelitów systemu BRITE to wspólne przedsięwzięcie Austrii, Kanady i Polski. Gość: dr hab. inż. Piotr Orleański (dyrektor Instytutu Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk).
Zobacz także:
Tytuł audycji: Eureka
Prowadziła: Dorota Truszczak
Goście: dr hab. inż. Piotr Orleański (dyrektor Instytutu Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk), dr Andrzej Krasnowolski (antropolog kultury)
Data emisji: 10.10.2023 r.
Godzina emisji: 19.30
DS