Czym jest Pałac Kazimierzowski?
Dyrektor Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego zwraca uwagę, że mamy do czynienia z budynkiem zlokalizowanym w ważnym historycznie miejscu Warszawy, przy Trakcie Królewskim. W tym przypadku ważne jest jednak nie tylko położenie. - W XVIII wieku Stanisław August Poniatowski przeznaczył ten budynek na cele edukacyjne - tłumaczy w rozmowie z Katarzyną Kobylecką.
Stworzono tam siedzibę Szkoły Rycerskiej, wcześniej jednak była to prywatna rezydencja królewska. - Pałac Kazimierzowski był jednym z najbardziej rozpoznawalnych pałaców, również ze względu na wartość estetyczną. Kiedy Warszawa była niszczona, zawsze padał ofiarą. Pierwsze rozebranie Pałacu Kazimierzowskiego miało miejsce podczas potopu szwedzkiego - przypomina prof. Wichrowska.
Pałac Kazimierzowski. Jakie tajemnice skrywają podziemia?
Kolejnych zniszczeń dokonano podczas II wojny światowej. Jedynym autentycznym elementem, który przetrwał do dziś są piwnice. Świadomość ich istnienia i ich walorów architektonicznych nie jest jednak powszechna. - Te podziemia mówią wiele o historii budynku - podkreśla gość "Eureki". Póki co nie ma jednak możliwości by do nich wejść, trwają bowiem prace techniczne. - Miejmy nadzieję, że uda nam się je oczyścić - dodaje gość Jedynki.
Podziemia zawsze kojarzyły się z tajemnicami. Okazuje się, że w jednym z otworów znajdującym się pod dawnymi komnatami królowej Ludwiki Marii Gonzagi ujawniono przestrzenie mogące być dojściem do klatki drugiej wieży. - Na razie działamy w ograniczonym zakresie ponieważ czekamy na kolejne zgody. Nie można niczego przyspieszyć - podsumowuje prof. Wichrowska.
Ponadto w audycji:
Naukowy powrót do Libii
Polscy archeolodzy wznowili w tym roku - przerwane na 13 lat z powodu wojny domowej - wykopaliska w Ptolemais.
Ptolemais to jedno z pięciu najważniejszych miast Cyrenajki - obszaru dzisiejszej północno-wschodniej Libii, który przez ponad tysiąc lat znajdował się pod wpływem kultury greckiej, hellenistycznej i rzymskiej. Nasi badacze mieli już na swoim koncie odkrycie bogato zdobionej wilii, której podłogi pokrywały mozaiki, a ściany - malowidła. Teraz wracają, by kontynuować prace w rezydencjonalnej części miasta. Gościem był dr Piotr Jaworski z Wydziału Archeologii UW, kierownik misji w Ptolemais.
Czytaj również:
Tytuł audycji: Eureka
Prowadziła: Katarzyna Kobylecka
Goście: prof. Ewa Wichrowska (dyrektor Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego), dr Piotr Jaworski (Wydział Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, kierownik misji w Ptolemais)
Data emisji: 29.09.2023
Godzina emisji: 19.30
mg/pj
Pałac Kazimierzowski. Jakie tajemnice skrywają jego piwnice? - Jedynka - polskieradio.pl