Sławosz Uznański w oczekiwaniu na kosmiczne eksperymenty
Sławosz Uznański weźmie udział w misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Polak będzie testował najbardziej zaawansowane technologie polskich przedsiębiorców, realizował eksperymenty i program edukacyjny skierowany do uczniów. Właśnie wybrano osiemnaście eksperymentów do realizacji przez astronautę. Wśród nich: badanie mózgu, produkcja leków i tlenu przez czy wpływ mikrograwitacji na karaczana madagaskarskiego.
Wyboru dokonano spośród sześćdziesięciu sześciu zgłoszeń. Odpowiadają za nie polscy naukowcy, firmy i uczelnie. - To ogromna liczba. Po raz pierwszy polskie instytucje naukowe mają tak otwartą drogę do prowadzenia badań na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nie miały wiele czasu na przygotowanie - zwraca uwagę prof. Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA.
W jaki sposób dokonano wyboru eksperymentów?
Gość "Eureki" przekonuje, że choć skala zainteresowania naborem może być zaskoczeniem, to jednocześnie stanowi dowód na to jak duży postęp dokonał się w polskim sektorze kosmicznym w ciągu ostatnich dziesięciu lat. - Ostatecznego wyboru dokonało Ministerstwo Rozwoju i Technologii wspólnie z Polską Agencją Kosmiczną i Europejską Agencją Kosmiczną - tłumaczy rozmówca Doroty Truszczak.
Europejska Agencja Kosmiczna postawiła bardzo ostre wymagania. - Astronauta może zabrać ze sobą tylko 10 kilogramów. Jest to bardzo drogie, ale nie chodzi jedynie o cenę, ale o możliwości techniczne. Na szczęście na Stację Kosmiczną latają też statki transportowe - mówi prof. Wrochna. Wśród ograniczeń wymienia ponadto długi czas przygotowania eksperymentów oraz ograniczone miejsce.
Czytaj także:
W audycji również:
Pierwszy w Polsce okaz nietypowo umaszczonej, czyli białej, ryjówki aksamitnej trafił do Instytutu Badania Ssaków PAN w Białowieży. To drugi taki okaz na świecie. Co wpływa na nietypowe umaszczenie? Co wiemy o funkcjonowaniu zwierząt albinosów? O tym prof. Jan Marek Wójcik.
Tytuł audycji: Eureka
Prowadziła: Dorota Truszczak
Goście: prof. Grzegorz Wrochna (prezes Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA), prof. Jan Marek Wójcik
Data emisji: 24.10.2023 r.
Godzina emisji: 19.30
mg