Kursy redukujące punkty karne. Czy cieszą się zainteresowaniem?

Data publikacji: 09.11.2023 11:26
Ostatnia aktualizacja: 09.11.2023 11:38
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Od 17 września kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy dłużej niż rok, mogą raz na pół roku przystąpić do kursu redukującego punkty karne. Jego zakończeniem są ćwiczenia praktyczne na placu manewrowym
Od 17 września kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy dłużej niż rok, mogą raz na pół roku przystąpić do kursu redukującego punkty karne. Jego zakończeniem są ćwiczenia praktyczne na placu manewrowym, Autor - Africa Studio/Shutterstock
Nie brakuje chętnych do wzięcia udziału w kursach redukujących liczbę punktów karnych. Szkolenia wróciły 17 września i w niektórych ośrodkach na zapisanie się trzeba czekać kilka tygodni. Uczestnicy przyznają natomiast, że zajęcia mogą być pouczające dla tych kierowców, którym brakuje rozwagi na drodze.
  • Od 17 września kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy dłużej niż rok, mogą wziąć udział w kursie redukującym liczbę punktów karnych.
  • W szkoleniu można wziąć udział raz na sześć miesięcy. Po jego odbyciu kierowca traci z konta 6 punktów karnych.
  • W niektórych Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego kursy cieszą się sporym zainteresowaniem, przez co ośrodki wprowadzają dodatkowe terminy zajęć. 

Nowe przepisy, które weszły w życie 17 września, przywracają sytuację prawną sprzed 2022 roku. Regulacja wprowadziła przepis, zgodnie z którym otrzymane przez kierowcę punkty karne, zgromadzone w centralnej ewidencji, będą usuwane po roku, a nie po dwóch latach. Przywrócony został również mechanizm, zgodnie z którym zatrzymane prawo jazdy - po okresie, na który zostało zatrzymane - będzie automatycznie zwracane, bez konieczności składania wniosku.

Redukcja punktów karnych. Zainteresowanie jest, choć nie wszędzie

Zgodnie z nowymi przepisami kierowca raz na sześć miesięcy może również wziąć udział w odpłatnym kursie reedukacyjnym; pozwoli on zmniejszyć jego konto o 6 punktów karnych. Z tej możliwości skorzystało wielu kierowców; w samym Lublinie dotychczas w szkoleniu wzięło udział ponad 300 osób. - Organizujemy zajęcia dwa razy w tygodniu. Wprowadzamy dodatkowy termin, aby mieszkańcy, którzy pracują, mogli też skorzystać z kursów w weekend. Przychodzi też do nas dużo kierowców zawodowych, którzy obawiają się o utratę prawa jazdy - mówi Renata Bielecka, dyrektorka WORD w Lublinie.

Nie każdy ośrodek ruchu drogowego przeżywa jednak z tego powodu oblężenie. Jak przyznaje Mariusz Ostrowski, dyrektor WORD w Chełmie, największym zainteresowaniem szkolenia cieszyły się w październiku. - Organizowaliśmy taki kurs nawet dwa razy w tygodniu. Teraz liczba osób spada; kurs odbywa się raz w tygodniu, a grupy są niepełne.

Kursy redukujące punkty karne. Jak wygląda szkolenie?

Zajęcia w ramach kursu odbywają się wyłącznie w formie stacjonarnej. - Szkolenie, zgodnie z nowymi przepisami, trwa 8 godzin. W tym jest sześć godzin po 45 minut zajęć teoretycznych z zasad i przepisów ruchu drogowego, wypadków i zapobiegania im, a także 2 godziny wykładów z psychologiem - wymienia Mariusz Ostrowski.

Po zakończeniu zajęć uczestnik musi wziąć udział w ćwiczeniu praktycznym. - Wychodzimy na plac manewrowy i ćwiczymy w pojazdach; są to próby hamowania na wyższych i mniejszych prędkościach. Kurs jest bardzo kształcący - ocenia Jacek Prażmowski, jeden z kierowców zawodowych biorących udział w szkoleniu.

Czytaj także:


POSŁUCHAJ

04:38

Kursy redukujące punkty karne. Czy cieszą się zainteresowaniem? (Ekspres jedynki)

 

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadził: Patryk Michalski 

Materiał: Filip Karman

Data emisji: 8.11.2023 r. 

Godzina emisji: 16.18

qch

Muzyka nocą
Muzyka nocą
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.