Nagroda w kategorii "Muzyka"
Polskie Radio przyznało nagrodę w kategorii "Muzyka". Laureatką została profesor doktor habilitowany sztuki, instrumentalistka, kompozytorka, wokalistka i pedagog Maria Pomianowska. - Polskie Radio wspiera mnie, moją działalność i twórczość prawie 40 lat, za co bardzo dziękuję - podkreśliła Maria Pomianowska podczas odbierania nagrody.
>>>ZOBACZ TEŻ: Nagrody Mediów Publicznych 2023. Znamy laureatów
Nagroda w kategorii "Obraz" dla twórców "Dewajtis"
Telewizja Polska - w kategorii "Obraz" - doceniła scenarzystę i dramaturga Filipa Zylbera oraz operatora i reżysera Piotra Śliskowskiego, którzy stworzyli superprodukcję TVP "Dewajtis" wg prozy Marii Rodziewiczówny.
W archiwalnej rozmowie z Martyną Podolską operator Piotr Śliskowski przyznał, że proces tworzenia malarskich kadrów w "Dewajtis" wynika z tekstu oraz opowiadanej epoki. - Inspirowałem się trochę XVIII-wiecznym malarstwem. (...) Dzięki wspaniałej scenografii, kostiumom, charakteryzacji, czyli naszej bardzo bliskiej współpracy, udało się zamknąć to w jedną całość - zaznaczył.
Nagroda w kategorii "Słowo" dla Krzysztofa Masłonia
Polska Agencja Prasowa w kategorii "Słowo" uhonorowała jednego z najważniejszych krytyków literackich, Krzysztofa Masłonia. - Powiem o dwóch uczuciach, które mi towarzyszą. Pierwsze to zażenowanie, bo konkurowałem z Ernestem Bryllem i Antonim Liberą, i ranga tych nazwisk mnie przytłacza. Drugie to satysfakcja z tego, że otrzymuję nagrodę w kategorii "Słowo", a nie "Literatura". To nie są pojęcia tożsame. Od 35 lat czytam książki i piszę o nich - powiedział laureat, odbierając nagrodę.
Krzysztof Masłoń wiele lat był związany z "Rzeczpospolitą", gdzie na początku lat 90. i od 2007 r. redagował comiesięczny dodatek "Rzecz o książkach". Jest autorem zbiorów wywiadów z ludźmi pióra i szkiców literackich: "Lekcja historii najnowszej" (2003), "Miłość nie jest nam dana" (2004), "Żydzi, Sowieci i my" (2005) i "Nie uciec nam od losu" (2006); wspomnień "Bananowy song. Moje lata 70."(2006) oraz książek eseistycznych: "Puklerz Mohorta. Lektury kresowe" (2014), "Henryk Sienkiewicz. Śladami polskości" (2014), "Od glorii do infamii" (2015), "W pisarskim czyśćcu. Sylwetki dwudziestowiecznych pisarzy polskich" (2017).
W 2023 roku ukazała się "Klątwa sprzeczności. Sylwetki dwudziestowiecznych pisarzy" jego pióra.
Zobacz też:
"Moją ideą jest kultura jako rodzaj dialogu"
Nagrodę Mediów Publicznych 2023 w kategorii "Idea" otrzymał poeta, prozaik i dramatopisarz Jarosław Jakubowski, który od lat współpracuje z Polskim Radiem i Teatrem Polskiego Radia. - Ponieważ zostałem nagrodzony w kategorii "Idea", chcę z państwem podzielić się moją ideą: kultura jest i powinna być rodzajem dialogu. Natomiast ostatnio obserwujemy, że jest szeregiem krzyżujących się i zakrzykujących się wzajemnie monologów. Chciałbym, żebyśmy umieli rozmawiać i patrzeć na drugiego człowieka jak na kogoś, kto ma coś ciekawego i wartościowego do powiedzenia - powiedział Jarosław Jakubowski podczas gali wręczenia NMP, zapewniając, że będzie "postępował zgodnie z tą ideą".
Ponadto w audycji:
- O laureacie Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza 2023.
- O polskiej operze "Ślepy tor" z muzyką Krzysztofa Meyera i librettem Antoniego Libery, która powstała na zamówienie Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie, w ramach promocji polskich twórców (recenzja Ewy Heine).
Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka
Prowadziła: Magda Mikołajczuk
Data emisji: 12.11.2023 r.
Godzina emisji: 23.10
IAR/ans