W ramach ofensywy wiosennej, która z powodu opóźnień w dostawach broni zamieniła się w ofensywę letnią, Ukraińcy chcieli przedrzeć się nad Morze Czarne i rozdzielić rosyjskie siły okupacyjne na pół - przypomniał w niedawnej publikacji portal niemieckiego dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung".
Na impas, jaki wystąpił w kontrofensywie, zwrócił uwagę także naczelny dowódca ukraińskiej armii generał Wałerij Załużny w rozmowie z brytyjskim tygodnikiem "The Economist". - Armia na poziomie ukraińskim powinna - przełamując rosyjskie linie obrony - poruszać się w tempie 30 km dziennie. - Jeśli spojrzeć na podręczniki NATO i obliczenia, które wykonaliśmy (planując kontrofensywę), cztery miesiące powinny były wystarczyć nam na dotarcie na Krym, walkę na Krymie, powrót z Krymu i ponowne wejście i wyjście - powiedział Załużny.
Rosja i Ukraina gotowe na podjęcie rozmów pokojowych?
Czy spowolnienie ofensywy może wpłynąć na pomoc, jaką Zachód przeznaczy dla Ukrainę? Jak ocenia Bartosz Tesławski, dalsze wsparcie nie powinno być problemem. Ekspert zauważa jednak, że "Zachód prawdopodobnie sonduje od pewnego czasu obie strony". Ma poprzez to ustalić, czy Rosja i Ukraina są skłonne do podjęcia rozmów. - O ile w przypadku Kijowa byłaby możliwość nacisku, chociaż jako Polacy bylibyśmy temu dość przeciwni, to Rosja sama nie jest do tych rozmów gotowa - ocenia gość radiowej Jedynki.
- Rosjanie, nomen omen tak jak Ukraińcy, sami sobie podbili wysoko stawkę mówiąc o tym, że zdobędą niesamowite połacie terenu w bardzo krótkim czasie. (...) A przypomnijmy, że Aleksander Dugin śmiał się przez łzy, że na ten moment Ukraińcy okupują stolicę jednego z rosyjskich obwodów. Mamy w tym momencie sytuację, w której Rosjanie nie mogą wyjść z tego twarzą przed swoimi obywatelami. Musieliby nagle wycofać się z decyzji o wchłonięciu obwodów - przypomina Bartosz Tesławski.
Czytaj także:
Ponadto w audycji:
- Trwa rosyjska operacja mająca na celu otoczenie miasta Awdijiwka w Donbasie. Ukraińskie wojsko odpiera jednak szturmy; walki trwają na kilku innych odcinkach frontu oraz na południu kraju. Materiał reporterski Pawła Buszki;
- Trwa ewakuacja Polaków ze Strefy Gazy – ich pierwsza grupa znalazła się w Egipcie w niedzielę. W Strefie Gazy, Izraelu i w rejonach przygranicznych trwają ostre walki. Armia Izraela poinformowała też, że jej myśliwce i artyleria ostrzelały pozycje bojówek Hezbollahu odpowiedzialnych za ataki rakietowe i artyleryjskie prowadzone z terytorium Libanu. Materiał reporterski Wojciecha Cegielskiego oraz gość: Paweł Rakowski, ekspert ds. Bliskiego Wschodu;
- Euranet: w minionym tygodniu Komisja Europejska zarekomendowała zaproszenie Ukrainy do rozmów członkowskich, gdy tylko dokona ona reform w kilku najistotniejszych dziedzinach, takich jak uregulowanie kwestii lobbingu czy zagwarantowanie praw mniejszości narodowych? O tym opowiedziała Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli;
- Hiszpania: setki tysięcy osób protestowały w ponad 50 miastach tego kraju przeciw amnestii dla katalońskich separatystów i porozumieniu między nimi oraz rządzącymi w kraju socjalistami. Materiał reporterski Magdaleny Skajewskiej.
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Michał Strzałkowski
Goście: Bartosz Tesławski (fundacja "The Opportunity"), Paweł Rakowski (dziennikarz, ekspert ds. Bliskiego Wschodu), Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli)
Data emisji: 13.11.2023
Godzina emisji: 17.20
qch/PR24