Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński powiedział, że brak zgody na przedstawiciela Prawa i Sprawiedliwości w Prezydium Sejmu ma na celu całkowite wykluczenie głosu tej partii z parlamentu. W poniedziałek 13 listopada kandydatka PiS na wicemarszałka Sejmu Elżbieta Witek nie uzyskała poparcia sejmowej większości na to stanowisko.
Gość Programu 1 Polskiego Radia dodał, że dotychczas w historii nie było takiej sytuacji, że największy klub parlamentarny nie ma swojego wicemarszałka w Sejmie.
- Nie chodzi o żadne argumenty merytoryczne, chodzi o całkowite wykluczenie Prawa i Sprawiedliwości z gremiów, które są w takich ciałach kolegialnych, jak Sejm, jak komisje [...]. Bo oni tak rozumieją demokrację - demokracja ma być dla nich totalną dominacją - powiedział gość Jedynki.
- Jeżeli od wczoraj mamy nowy precedens, który zmienia zwyczaje konstytucyjne, to będzie on stosowany również wobec tych, którzy go wprowadzili. Oni sami taką decyzję podjęli i muszą liczyć się z jej konsekwencjami - dodał Paweł Jabłoński.
Wybory prezydium Sejmu
13 listopada na pierwszym posiedzeniu X kadencji, Sejm wybrał Szymona Hołownię z Polski 2050 na marszałka. Za kandydaturą lidera tego ugrupowania głosowało 265 posłów.
Sejm X kadencji wybrał także w poniedziałek pięciu wicemarszałków. Zostali nimi: Monika Wielichowska (KO), Dorota Niedziela (KO), Włodzimierz Czarzasty (Nowa Lewica), Krzysztof Bosak (Konfederacja) oraz Piotr Zgorzelski (Trzecia Droga). Kandydatka PiS Elżbieta Witek nie uzyskała wymaganego poparcia.
Sejm X kadencji zdecydował w poniedziałek, że będzie sześciu wicemarszałków. Ugrupowania zgłosiły sześciu kandydatów. Za kandydaturą Witek głosowało 203, przeciw było 252, wstrzymało się 3 posłów.
Więcej w nagraniu.
Audycja: Sygnały dnia
Prowadzący: Grzegorz Jankowski
Gość: Paweł Jabłoński (wiceszef MSZ)
Data emisji: 14.11.2023
Godzina emisji: 7.15
Jedynka/IAR/PAP/in./