Prof. Marek Chmaj, prawnik, konstytucjonalista, wiceprzewodniczący Trybunału Stanu, a także doradca b. marszałka Senatu prof. Tomasza Grodzkiego, wyraził opinię, że możliwe byłoby skrócenie kadencji prezydenta przez głosowanie w referendum. Opinia ta wywołała liczne kontrowersje. W "Sygnałach dnia" zapytany o to został poseł Polski 2050 Bartosz Romowicz.
Odwołanie prezydenta w referendum? Bartosz Romowicz: to publicystyka
Gość Polskiego Radia stwierdził, że to "swego rodzaju publicystyka, a nie faktyczna opcja, żeby się do niej odnosić". - Jest to rzucone w przestrzeni publicznej, ale nie widzimy żadnych propozycji rozwiązań prawnych. Na pewno jako Polska 2050, jeśli takie rozwiązania prawne będą proponowane, to się zastanowimy - mówił Bartosz Romowicz.
Dodał, że ma wątpliwości, czy coś podobnego dojdzie do skutku. - Jesteśmy partią, która szanuje praworządność, zresztą marszałek Szymon Hołownia (lider Polski 2050 - red.) za cel stawia sobie przywrócenie tej praworządności. (...) Trudno byłoby teraz odnosić się do propozycji jakiegoś referendum w sprawie odwołania pana prezydenta, które może być wątpliwe pod względem prawnym - wyjaśnił polityk.
"Trzeba szanować konstytucję"
W ocenie Romowicza do przeprowadzenia takiego referendum trzeba by było znaleźć większość parlamentarną, a to oznacza konieczność przekonania czterech środowisk. Dodał, że z Polską 2050 nikt o tym dotąd nie rozmawiał.
Zapytany, czy jego partia byłaby gotowa takie rozmowy podjąć, stwierdził - zaznaczając, iż odpowiada wyłącznie w swoim imieniu - że "trzeba szanować konstytucję". - Konstytucja mówi, ile lat trwa kadencja prezydenta, jak prezydent jest wybierany. Wszelkie przepisy prawa, które chcą zmieniać konstytucję, a nie są przeprowadzane w formie przewidzianej przez samą konstytucję, są dla mnie nieakceptowalne - podkreślił Romowicz.
Czytaj również:
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
* * *
Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadzi: Katarzyna Gójska
Gość: Bartosz Romowicz (Polska 2050)
Data emisji: 20.11.2023
Godzina emisji: 08.15
jmo