Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański powiedział, że zapowiadane przez polityków Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy przejęcie mediów publicznych to deklaracje łamania prawa.
Chodzi o zapowiedzi przyjęcia przez Sejm uchwał oznaczających wycofanie aktów powołania obecnych członków Rady Mediów Narodowych i wybór nowych, lub zawieszania zarządów mediów i wprowadzania tam własnych ludzi.
"Gwarancja stabilności prawa"
Prof. Marek Dobrowolski zwracał uwagę, że zmiany musi zaaprobować prezydent. - Oczywiście większość sejmowa może tu złorzeczyć, ale tak jest ukształtowany ustrój: to prezydent ma autoryzować ustawy, które do niego trafiają. Czasami jest tak, że prezydent jest z tego samego obozu i program większości sejmowej i prezydenta jest zbieżny, a czasami jest to rozbieżne, ale tak został zaprojektowany ustrój państwa, to ma pewne gwarancje zabezpieczające stabilność prawa.
Oficjalnie szef Koalicji Obywatelskiej Donald Tusk zapowiedział, że zmiany w mediach publicznych będą szybkie i skuteczne. Nieoficjalnie mówi się o odwoływaniu członków Rady Mediów Narodowych lub wprowadzeniu do TVP i Polskiego Radia zarządów komisarycznych i likwidacji obu spółek.
Zobacz także:
Przeciwko likwidacji mediów publicznych opowiada się prawie 56 proc. respondentów (55,8 proc.), przeciwnego zdania jest więcej niż co trzeci (34,2 proc.), a co dziesiąty nie ma wyrobionej opinii w tej sprawie (10 proc.).
Więcej w nagraniu.
Audycja: "W samo południe"
Prowadzący: Krzysztof Świątek
Gość: prof. Marek Dobrowolski
Data emisji: 23.11.2023
Godzina emisji: 12.26
PAP/Jedynka/ka