"Odprawa posłów greckich" współcześnie. O czym chciał opowiedzieć Kochanowski?

Data publikacji: 24.11.2023 16:08
Ostatnia aktualizacja: 27.11.2023 16:41
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
"Odprawa posłów greckich" w reżyserii Macieja Wojtyszki od kilku tygodni jest do obejrzenia w Teatrze Polskim w Warszawie
"Odprawa posłów greckich" w reżyserii Macieja Wojtyszki od kilku tygodni jest do obejrzenia w Teatrze Polskim w Warszawie, Autor - (mo/doro) PAP/Marcin Obara
"Odprawa posłów greckich" w reżyserii prof. Macieja Wojtyszki to spektakl, który można oglądać w Teatrze Polskim w Warszawie. Transkrypcji tego tekstu dokonał Antoni Libera - przełożył dawny język polski Jana Kochanowskiego na współczesny. Pozwoliło to w pełni zrozumieć treść jakże istotnego i uniwersalnego dramatu.
  • "Odprawa posłów greckich" to pierwszy nowoczesny utwór dramatyczny w literaturze polskiej. Pochodzi z roku 1578. 
  • Pionierskiego zadania - opracowania uwspółcześnionej wersji "Odprawy posłów greckich" - podjął się tłumacz, reżyser i pisarz Antoni Libera.
  • W oparciu o ten tekst prof. Maciej Wojtyszko wyreżyserował spektakl, który można już oglądać w Teatrze Polskim w Warszawie.

Czym jest "Odprawa posłów greckich"?

"Odprawa posłów greckich" to dramat Jana Kochanowskiego z roku 1578 opowiadający o wydarzeniach bezpośrednio poprzedzających wybuch wojny trojańskiej, znanych z "Iliady" Homera. - To dramat czytany do dzisiaj w szkołach. Nową wersję tego tekstu przygotował tłumacz, pisarz i reżyser Antoni Libera, który postanowił przepisać tekst z dawnego języka polskiego na język współczesny - zwraca uwagę Martyna Podolska. 


POSŁUCHAJ

23:49

"Odprawa posłów greckich" współcześnie. O czym chciał opowiedzieć Kochanowski? (Kulturalna Jedynka/Jedynka)

 

Co Jan Kochanowski miał na myśli?

Prof. Maciej Wojtyszko przyznaje, że podjął się wyzwania z uwagi na fakt, że "przepada za prowokacjami". - Mamy do czynienia z przygodą nietypową. Warto dowiedzieć się o co chodziło Kochanowskiemu, dzięki temu, że jest to powiedziane współczesnym językiem - tłumaczy. Dodaje, że brak konieczności przedzierania się przez archaizmy, pozwala lepiej poznać intencje przyświecające autorowi. 

Forma spektaklu jest dość oszczędna. Reżyser zaznacza, że najważniejszy jest sam tekst. Jak się okazuje, tekst "żywy i współczesny". - O grach politycznych, o nachalności polityki. (...) Kochanowski chciał chyba powiedzieć m.in. to, że wiele nieszczęść jest spowodowanych tym, że ludzie kłamią w polityce. Kłamstwo polityczne doprowadza do upadku Troi - analizuje gość Programu 1 Polskiego Radia. 

"Odprawa posłów greckich". Teatr sam w sobie

Maksymilian Rogacki wcielający się w rolę Parysa dodaje, że opowieść poświęcona jest obłudzie. Teatrowi, w którym istniejemy, a w którym toczy się poważna gra interesów. - Bez względu na konsekwencje każdy dąży do realizacji własnych zachcianek i potrzeb. Zwłaszcza dotyczy to "frakcji Parysowej" - zdradza.

Anna Cieślak, wcielająca się w Kasandrę, podkreśla natomiast uniwersalny charakter dramatu Jana Kochanowskiego. - To spór racji pomiędzy jednostkami, które pragną czegoś dla siebie, a ludźmi walczącymi o rację sprawy, by nie wyrządzić krzywdy innym - podsumowuje w rozmowie z Martyną Podolską. 

ZOBACZ JAK POWSTAWAŁO SŁUCHOWISKO "ODPRAWA POSŁÓW GRECKICH":

W audycji również:

- o wystawie "Arkadia" w Muzeum Narodowym w Warszawie, na której można podziwiać dzieła sztuki od wczesnego renesansu do współczesności,

- recenzja spektaklu "Opowieści Lasku Wiedeńskiego" w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadziła: Martyna Podolska

Goście: prof. Maciej Wojtyszko (reżyser), Anna Cieślak i Maksymilian Rogacki (aktorzy), Łukasz Gaweł (dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie), Barbara Kinga Majewska (artystka), dr hab. Agnieszka Rosales Rodríguez (kuratorka wystawy "Arkadia")

Data emisji: 26.11.2023 r. 

Godzina emisji: 23.11

mg/aw

Aktualności radiowej Jedynki
Aktualności radiowej Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.