"Książka Historyczna Roku". Kogo wybrało jury?
W kategorii "Najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku" jury nagrodziło pracę Pawła Skibińskiego pt. "Kościół wobec totalitaryzmów (1917–1989). Światowy Katolicyzm i doświadczenie Polaków". - Mam nadzieję, że książka ta pomaga zorientować się, jak wiele było rozmaitych aspektów związanych z relacjami między sferą religijną a ustrojami totalitarnymi i jak, generalnie rzecz biorąc, Kościół katolicki wyszedł obronną ręką z pokusy współpracy z tymi systemami - zaznaczył sam autor.
W kategorii "Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku" uhonorowano książkę Piotra Nowaka pt. "Filozofowie (w trzech słowach)". Za "Najlepsze wydawnictwo źródłowe poświęcone historii Polski i Polaków w XX wieku" uznano książkę Danuty Jastrzębskiej-Golonki, Ewy Kowalskiej, Ewy Dulnej-Rak i Katarzyny Ziębik pt. "Gdy nieme groby przemawiają… Spuścizna katyńska". W kategorii "Najlepsze wspomnienia dotyczące historii Polski i Polaków w XX wieku" nagrodzono książkę "Walery Sławek. Wspomnienia zebrane" autorstwa Pawła Samusia.
Zobacz także:
"Książka Historyczna Roku". Kogo wybrali czytelnicy?
Wręczono również nagrody czytelników, którzy w głosowaniu internetowym wybrali swoje "Książki Historyczne Roku". To książka autorstwa Jarosława Molendy "Alfred Szklarski - Sprzedawca marzeń. Pierwsza biografia twórcy przygód Tomka Wilmowskiego" oraz książka Wojciecha Königsberga i Bartłomieja Szyprowskiego pt. "Zlikwidować! Agenci Gestapo i NKWD w szeregach polskiego podziemia".
Czym jest konkurs "Książka Historyczna Roku"?
Prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk zwraca uwagę, że konkurs stanowi okazję, by spojrzeć na najwybitniejsze osiągnięcia polskiej historiografii. - Zarówno autorstwa tzw. uznanych nazwisk, jak również historyków będących dopiero u progu swojej kariery naukowej - tłumaczy w "Eurece". Dodaje, że mamy do czynienia z różnorodnością pokoleniową badaczy oraz z różnorodnością tematyczną.
Jak wyglądają prace jury?
Gość Jakuba Domoradzkiego już po raz drugi pełnił funkcję przewodniczącego jury. Zdradza, że obrady odbywają się zgodnie i merytorycznie. - Przyglądamy się każdej kategorii i po krótszej lub dłuższej dyskusji w każdej z nich selekcjonujemy kilka publikacji, które warte są dalszego namysłu - podkreśla. W jury zasiadają również m.in. prof. dr hab. Marek Kornat, prof. dr hab. Andrzej Nowak, dr hab. Hubert Kowalski, prof. UW, i dr Piotr Gontarczyk.
Organizatorami konkursu są: Telewizja Polska, Polskie Radio, Instytut Pamięci Narodowej i Narodowe Centrum Kultury. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda objął uroczystość Patronatem Honorowym.
Gala wręczenia nagród w 14. konkursie "Książka Historyczna Roku" odbyła się 27 listopada o godz. 18.00 w Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie.
Zobacz także:
Tytuł audycji: Eureka
Prowadził: Jakub Domoradzki
Gość: prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk (historyk, nauczyciel akademicki, Polska Akademia Nauk)
Data emisji: 27.11.2023 r.
Godzina emisji: 19.30
ans/mg/pg
"Książka Historyczna Roku". Jakie trendy dominują w polskiej historiografii? - Jedynka - polskieradio.pl