Miasto cudów na Dolnym Śląsku. "Jedyne takie miejsce" w Bardzie

Data publikacji: 09.12.2023 14:30
Ostatnia aktualizacja: 09.12.2023 15:41
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
W "Jedynym takim miejscu" odwiedziliśmy Bardo - miasto cudów.
W "Jedynym takim miejscu" odwiedziliśmy Bardo - miasto cudów. , Autor - R. Czejarek
Bardo jest jedną z najbardziej urokliwych miejscowości w Polsce, pełna niezwykłych atrakcji, a w tutejszych lasach rośnie najwyższa choinka w Polsce. W "Jedynym takim miejscu" mówiliśmy m.in. o historii tego założonego w X wieku miasta i o tym, dlaczego nazywane jest "miastem cudów".
  • Bardo jest jedną z najstarszych miejscowości Dolnego Śląska. Od najdawniejszych czasów wzdłuż Nysy Kłodzkiej prowadziła prastara droga handlowa łącząca Polskę z Czechami, która uważana jest dzisiaj za jedną z odnóg szlaku bursztynowego.
  • Wielkim skarbem Barda jest monumentalny, barokowy kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, w którym tronuje cudowna figurka Matki Boskiej z dzieciątkiem, zwana też Matką Boską Bardzką.

Bardo to miejscowość pełna niezwykłych atrakcji i cudownych miejsc. Wśród nich jest np. cudowna figurka Madonny, spektakularna bazylika, piękny kamienny most, ale przede wszystkim Przełom Bardzki, czyli niepowtarzalny i najpiękniejszy odcinek doliny Nysy Kłodzkiej. - Samo położenie Barda jest już cudem samo w sobie - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Mateusz Czajka, historyk sztuki, mieszkaniec Barda i zarazem pasjonat miejscowej historii.

Kiedy powstało Bardo?

Nazwa miejscowości nie pochodzi od słowa bard, czyli pieśniarz, lecz od prasłowiańskiego określenia wzgórza. Pojawia się w kronikach już w XI wieku, a sama osada została założona dobry wiek wcześniej, a więc Bardo jest równolatkiem Polski. - Na początku musiał tuta być gród czeski, a Bolesław Chrobry w 1006 roku wraz z wojskami przejął te ziemie. (...) Przez wieki Bardo miało dwie funkcje, pierwotną - obronną, a później sakralną, związaną z kultem Matki Boskiej - opowiada gość Jedynki. 

- Legenda mówi o tym, że Matka Boża objawia się młodzieńcowi służącemu przy grodzie granicznym właśnie w Bardzie. Czesi mówią, że może być to Czech, ale historycy polscy uważają, że to Polak, nasz Słowianin - podkreśla Mateusz Czajka. 


POSŁUCHAJ

33:06

"Jedyne takie miejsce" w Bardzie, cz. 1 (Jedynka)

Najwyższa choinka w Polsce 

Na terenie Nadleśnictwa Bardo Śląskie oprócz najwyższego drzewa w Polsce (Daglezja 59,4m wysokości, który został nazwany Helena), rośnie najwyższy Świerk Pospolity o wysokości 55,07 m. Najwyższy świerk został nazwany Antoni. - Przyszła do nas informacja, że mamy na naszym terenie najwyższą choinkę w Polsce o wysokości 55,7 m. i najwyższe drzewo - Daglezję. Ciekawostką jest to że oba drzewa rosną w niedalekiej odległości od siebie w tym samym wąwozie na terenie leśnictwa Opolnica. - To są drzewa oddalone od siebie o 500 m. i ładnie to zostało nazwane Doliną Gigantów - mówi inż. Kamil Witek z Nadleśnictwa Bardo Śląskie.

- Wiek świerku Antoni szacuje się na ok. 140 lat, więc jest to dużo jak na gatunek świerka - dodaje. 

Piernikarska tradycja w Bardzie

W 2014 r. grupa pasjonatów odtworzyła i zawiesiła na dawnej bardzkiej piernikarni Aloisa Hentschla w Bardzie szyld przedstawiający piekarczyka, który przypomina piernikową tradycję miasta. W 2015 r. lokalny pasjonat historii Tomasz Karamon odnalazł potomków piernikarskiej rodziny Prause z Barda oraz otrzymał przepis na tradycyjne ciasto piernikowe. Od tego czasu w Bardzie ponownie kontynuowana jest tradycja piernikarska miasta. 

- Pierniki te były wyrabiane, wypiekane tak jak bochen chleba. Były one krojone na kromki chleba i pielgrzymi to spożywali z masłem, z marmoladą i z miodem - mówi Magdalena Topolanek z Bardzkiej Fabryki Pierników. 

- Pierniki w Bardzie ogóle są związane z kultem cudownej figurki. Tysiące pątników przybywało do miasteczka Barda, a najprościej było wywieźć ze sobą te łakocie, jak i też najprościej było nakarmić pielgrzyma piernikiem - opowiada gość Jedynki. 

POSŁUCHAJ

35:55

"Jedyne takie miejsce" w Bardzie, cz. 2 (Jedynka)

Bardo dla aktywnych 

Jedną z głównych dziś atrakcji turystycznych Barda jest piękna przyroda, jaka otacza miasto. Malownicze Góry Bardzkie są pełne szlaków pieszych i rowerowych. - W naszych okolicach znajduje się jeden z najpiękniejszych szlaków rowerowych, jaki można byłoby sobie wyobrazić. Jeżeli rozpoczniemy naszą zabawę z rowerami górskimi, to możemy jechać przez ok. 250 km systemem singletracków - mówi w radiowej Jedynce Dariusz Śladowski, nauczyciel, trener Uczniowskiego Klubu Sportowego "Kusy". 

Jak przyznaje Aleksandra Wąsowicz z Urzędu Miasta i Gminy Bardo, to miasto turystyki aktywnej. - Stawiamy na rowery, na ścieżki, singletracki, ale i ścieżki tradycyjne, rowerowe - podkreśla. - Stawiamy również na zwiedzanie i chodzenie po górach. Mamy tutaj w Bardzie dwa takie chyba najciekawsze i najbardziej znane punkty widokowe, bo to jest Obryw Bardzki, więc widać panoramę całego miasta - dodaje. 

Bardo - miasto cudów 

Cudowna figurka Matki Bożej Bardzkiej jest najstarszą drewnianą, romańską rzeźbą na Dolnym Śląsku i najcenniejszym zabytkiem Barda. - Figurka pojawiła się w barskiej kaplicy na początku XII wieku - przyznaje ks. Piotr Wiśniewski, proboszcz Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bardzie. - Matka Boża jest nieustannie w życiu każdego z nas obecna. Ona nazwana jest tutaj pięknie - Strażniczka Wiary Świętej - mówi duchowny. 


POSŁUCHAJ

34:32

"Jedyne takie miejsce" w Bardzie, cz. 3 (Jedynka)

W każdą niedzielę po mszy św. odbywa się procesja do figurki Matki Bożej, która jest wyciągana z tronu i postawiona na postumencie. - Można podejść bardzo blisko i dotknąć, ale nie figurki, a jedynie jej podstawę, gdzie umieszczone jest cząstka Domu Nazaretańskiego i relikwie naszych świętych redemptorystów - wyjaśnia ks. Piotr Wiśniewski. 

Czytaj także:

Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce

Prowadził: Roman Czejarek

Goście: Mateusz Czajka (historyk sztuki, mieszkaniec Barda, pasjonat miejscowej historii, dziennikarz), inż. Kamil Witek (Nadleśnictwo Bardo Śląskie), Magdalena Topolanek (Bardzkie Pierniki Fabryka), Dariusz Śladowski (nauczyciel, trener Uczniowskiego Klubu Sportowego "Kusy"),  Aleksandra Wąsowicz (Urząd Miasta i Gminy Bardo), 

Data emisji: 9.12.2023 

Godzina emisji: 9.00-12.00

ans/pg

Aktualności radiowej Jedynki
Aktualności radiowej Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.