Czym jest projekt Trójmorza?
Prof. Wojciech Roszkowski, autor podręcznika Historia i Teraźniejszość, ma w swoim dorobku również książkę pt. "Orzeł, lew i krzyż. Historia i kultura krajów Trójmorza". Drugi tom wydawnictwa pojawił się właśnie w księgarniach. - Historia krajów Trójmorza jest bardzo skomplikowana. Czasem tendencje w historii poszczególnych krajów były ze sobą w sprzeczności - analizuje gość Programu 1 Polskiego Radia.
Dodaje, że projekt Trójmorza jest wart tego, by polskim czytelnikom wspomniane problemy przybliżać. Nazywa go "być może najważniejszą inicjatywą polityczną, która miała i ma szansę zbudować silniejszą pozycję Polski w świecie". - Polska jest krajem średnich rozmiarów. Mniejsi sąsiedzi zawsze patrzyli na nas trochę podejrzliwie, natomiast w ostatnich latach widać postęp w kierunku większego politycznego zrozumienia - zaznacza prof. Roszkowski.
Jaką rolę w projekcie Trójmorza może odegrać Polska?
W książce "Orzeł, lew i krzyż. Historia i kultura krajów Trójmorza" prof. Wojciech Roszkowski przekonuje, że Polska może być spoiwem, jeżeli będzie oparta na tradycyjnej, staropolskiej wolności. - Staropolskiej, a nie tej, która się zdegenerowała w XVIII wieku. Wolności, która jest rozumiana klasycznie. Chodzi o wolność, która nie ogranicza wolności innych. Wolność, która oparta jest jednak na pewnych kompromisach - podsumowuje gość "Eureki".
YouTube/Polskie Radio24
Zobacz też:
Czym jest Dzień Patrioty?
Organizowany przez wydawnictwo Biały Kruk Dzień Patrioty jest wydarzeniem, które na stałe wpisało się w pejzaż polskiej kultury. Jest to spotkanie z wybitnymi twórcami polskiego życia kulturalnego, artystycznego, społecznego i religijnego, a jego punktem kulminacyjnym jest wręczenie nagrody pt. "Patriota Roku". Kto nim zostanie tym razem?
Ponadto w audycji:
Aleje Jerozolimskie, czyli 200 lat w historii Warszawy i w historii Polski.
200 lat temu wytyczono z rozmachem Aleje Jerozolimskie w Warszawie, jedną z najważniejszych i najbardziej znanych ulic stolicy Polski. Biegły po śladzie peryferyjnej drogi do i od dawna już nieistniejącej żydowskiej osady Nowa Jerozolima. Centrum miasta było wtedy gdzie indziej. Kto w owym czasie mógł przewidzieć rozwój i znaczenie Alej w kontekście późniejszej budowy kolei żelaznej, mostu przez Wisłę, znaczenia tranzytowego w XX wieku? Arteria była i jest oknem na świat dla Warszawy.
Tytuł audycji: Eureka
Rozmawiał: Bartłomiej Ziaja (Polskie Radio Kraków)
Goście: prof. Wojciech Roszkowski (autor książki pt. "Orzeł, lew i krzyż. Historia i kultura krajów Trójmorza"), dr Artur Bojarski (historyk, kierownik Muzeum Historycznego w Legionowie, autor książki "Aleje Jerozolimskie w Warszawie. Wydarzenia, ludzie, domy")
Data emisji: 11.12.2023 r.
Godzina emisji: 19.30
mg
Prof. Wojciech Roszkowski: projekt Trójmorza miał i ma szansę zbudować silniejszą pozycję Polski w świecie - Jedynka - polskieradio.pl