W jego ocenie "chodzi o to, żeby jak najszybciej przywrócić media publiczne w ich właściwej roli". - Ja tej uchwały jeszcze nie widziałem - przyznał polityk.
- Sytuacja, w której w takim stopniu media publiczne były podporządkowane partyjnemu interesowi, jest nieakceptowalna i pytanie, jak od tego punktu, w którym jesteśmy, dojść do sytuacji, w której media publiczne będą pełniły właściwą rolę - mówił Maciej Konieczny.
"Nie możemy być zdani tylko na media prywatne"
Wskazał, że "dla nas jako lewicy kluczowe jest to, żeby po drodze nie zgubić mediów publicznych, bo one są absolutnie kluczowym elementem nowoczesnej europejskiej demokracji i na pewno nie zgodzimy się na to, żeby przy okazji tego sprzątania media publiczne sprywatyzować, osłabić czy zmniejszyć ich rolę".
- Zawsze jak są zmiany, to trzeba uważać, żeby nie zgubić czegoś po drodze, a dla nas jest jasne, że silne media publiczne są dla nowoczesnej demokracji kluczowe i nie możemy być zdani tylko na media prywatne, bo one też mają swoją agendę i zawsze są czyjeś - podkreślił poseł Lewicy.
Dodał, że "jeżeli chodzi o pluralizm, to ja rozumiem, że on jest wtedy, kiedy media publiczne są podporządkowane Prawu i Sprawiedliwości, bo z założenia wszystkie inne media są wrogie". - Myślę, że media publiczne powinny pełnić rolę udostępniana przestrzeni wszystkim opcjom politycznym, i to jest do zrobienia - ocenił Maciej Konieczny.
Kandydat na wiceministra rolnictwa Michał Kołodziejczak (KO) w poniedziałek w Polsat News powiedział, że projekt uchwały ws. RMN będzie wyłożony we wtorek po godz. 8 w klubie i politycy koalicji będą ją podpisywać.
Rada Mediów Narodowych została powołana ustawą z dnia 22 czerwca 2016 r. o Radzie Mediów Narodowych. Powołuje ona i odwołuje zarządy i rady nadzorcze TVP, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. Kadencja członków Rady trwa 6 lat. W skład RMN wchodzi pięć osób - trzy wybrane przez Sejm i dwie powołane przez prezydenta spośród kandydatów zgłoszonych przez dwa największe kluby opozycyjne.
Pod koniec lipca 2022 r. Sejm wybrał trzech członków RMN: ponownie - Joannę Lichocką (posłanka PiS) i Krzysztofa Czabańskiego, a także Piotra Babinetza (poseł PiS). Prezydent pod koniec lipca 2022 r. powołał do Rady ówczesnego posła Lewicy Marka Rutkę. Członkiem gremium jest też poseł poprzedniej kadencji Robert Kwiatkowski, zgłoszony przez klub Lewicy, powołany do RMN przez prezydenta w 2020 r. W Radzie zastąpił zgłoszonego przez Kukiz'15 Grzegorza Podżornego, który zrezygnował z zasiadania w RMN w sierpniu 2020 r.
Czytaj więcej:
* * *
Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadzi: Grzegorz Jankowski
Gość: Maciej Konieczny (Lewica)
Data emisji: 19.12.2023
Godzina emisji: 08.15
PR1/PAP/nt
Poseł Lewicy: nie możemy być zdani tylko na media prywatne, bo one też mają swoją agendę - Jedynka - polskieradio.pl