Polacy w Armenii. Jak spędzają Święta Bożego Narodzenia?

Data publikacji: 19.12.2023 12:13
Ostatnia aktualizacja: 19.12.2023 12:19
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W Armenii nie ma zbyt wielu katolików i to przekłada się na świąteczne tradycje.
W Armenii nie ma zbyt wielu katolików i to przekłada się na świąteczne tradycje. , Autor - Shutterstock
Część krajów chrześcijańskich będzie obchodzić święta Bożego Narodzenia w cieniu wojny. Do takich państw należy Armenia, którą dotknął konflikt zbrojny z Azerbejdżanem. Obecnie na terenie Armenii mieszka 250 obywateli RP. 
  • Armenia jest jedynym krajem na świecie, w którym Uroczystość Narodzenia Pańskiego obchodzi się nie 25 grudnia, czy 7 stycznia, lecz 6 stycznia - w Święto Epifanii (Trzech Króli).
  • Polacy w Armenii pojawili się w drugiej połowie XIX wieku. Obecnie mieszka tam 250 obywateli RP. 
  • W Armenii nie ma zbyt wielu katolików i to przekłada się na świąteczne tradycje. 

Boże Narodzenie w Armenii 

Ormianie nie obchodzą świąt Bożego Narodzenia 25 grudnia. Zachowali oni najstarszą tradycję chrześcijańską, Kościoła jerozolimskiego, który do IV wieku nie świętował pamiątki narodzin Zbawiciela. Zgodnie z pierwotną tradycją, 6 stycznia katolicy obrządku ormiańskiego obchodzą więc święto Epifanii.

W Armenii nie ma zbyt wielu katolików, co przekłada się na świąteczne tradycje. - Większość Polonii obchodzi święta w dniach 5-6 stycznia, jedynie nieliczni obchodzą je z nami - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Strycharski, konsul RP w Armenii. - Na stole pojawiają się dania postne, jest to ryba, kiszona kapusta i co ciekawe również galaretka. Nie ma dwunastu potraw, ani dzielenia się opłatkiem. Ormianie czy też Polacy w Armenii nie śpiewają również kolęd przy wigilijnym stole - zaznacza. 

Związek Polaków w Armenii 

W Armenii mieszka około 250 obywateli RP oraz osób polskiego pochodzenia. - Polacy w Armenii pojawili się w drugiej połowie XIX w. Część z nich stanowią potomkowie żołnierzy armii carskiej, biorących udział w działaniach zbrojnych Rosji na Kaukazie - opowiada gość Jedynki. - Jeżeli chodzi o Polonię w Armenii, to reprezentują ją dwie organizacje, jest to Związek Polaków w Armenii oraz "Dom Polski" - zwraca uwagę Jarosław Strychalski. 

ZPwA został założony w 1995 roku. "Polonia" zajmuje się wieloaspektową działalnością na rzecz Polaków, osób pochodzenia polskiego mieszkających w Armenii oraz zainteresowanych szeroko rozumianą polskością. Istotnym zadaniem organizacji jest propagowanie polskiej kultury, tradycji, obyczajowości, a także wiedzy o kraju ojczystym wśród lokalnych społeczności.

Jak Polonii udaje się przygotować do polskich świąt?

W kraju mieszkają również polscy przedsiębiorcy, nauczyciele i dyplomaci. - To są nasze czwarte święta w Armenii. Jednym z naszych problemów jest brak opłatka czy grzybów szlachetnych, bo pieczarki można kupić w sklepie - mówi Katarzyna Strychalska, małżonka konsula PR w Armenii. - Staramy się, by na stole było 12 potraw, mamy różne rodzaje ryb - podkreśla. 


POSŁUCHAJ

03:36

Polacy w Armenii. Jak spędzają Święta Bożego Narodzenia? (Ekspres Jedynki)

 

Czytaj również: 

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Data emisji: 18.12.2023 

Godzina emisji: 16.43

ans/pj

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.