Okres jesienno-zimowy obfituje w różne infekcje dróg oddechowych. Jak powiedziała dr Renata Różyńska, odnotowywanych jest wiele przypadków zachorowań na COVID-19, ale na szczęście nie jest to już taka skala, jak podczas pandemii koronawirusa. U pacjentów diagnozuje się także - jak wskazała pulmonolog Joanna Dokowicz - grypę czy zakażenie wirusem RSV.
Mimo widocznych objawów i - najpewniej - złego samopoczucia, chorzy nie rezygnują z obowiązków zawodowych. Co drugi Polak (50,3 proc.) chodzi do pracy z infekcją i gorączką. Co trzeci (33,2 proc.) przyznaje, że robi tak od czasu do czasu, co dziesiąty (11,3 proc.) twierdzi, że często, a 5,8 proc. - bardzo często - wynika z badania opinii przeprowadzonego przez SW Research.
Czytaj także:
Chodzimy do pracy, bo... musimy
Ankietowani zapytani o powody chodzenia do pracy z infekcją wskazują przede wszystkim względy ekonomiczne, ale również zbyt dużą liczbę obowiązków zawodowych, które mogłyby się nawarstwić podczas ich nieobecności oraz obawy przed reakcją szefa. Blisko 40 proc. podkreśla, że idzie z infekcją do pracy, bo nie ma ich kto zastąpić.
- Gdy sugeruję pacjentowi, że warto by było odpocząć w domu, zwykle słyszę: nie mogę, muszę pracować. Z mojej praktyki wynika, że wiele osób ogranicza pobyty na zwolnieniach. Często dwa, trzy dni w domu wystarczą, by stanąć na nogi. Nie mówiąc już o kwestiach epidemiologicznych - pracując rozsiewamy chorobę - zaznaczyła dr Różyńska.
Joanna Dokowicz zwróciła uwagę, że zdarza się, iż osoby, które nie odczuwają poważnych skutków choroby, bagatelizują ją. Chodzą do pracy, do sklepów, spotykają się z ludźmi. W ten sposób mogą zarazić innych, dla których konsekwencje choroby mogą być o wiele poważniejsze.
Należy też pamiętać, że "przechodzone" przeziębienie może się skończyć powikłaniami.
Czytaj także:
Czy można zmusić pracownika, by wziął L4?
Czy pracodawca może odesłać chorego pracownika do domu? - Pracodawca ma ograniczone możliwości działania. Nie ma takiej możliwości, z punktu widzenia prawnego, żeby pracodawca wysłał pracownika do lekarza w celu weryfikacji jego stanu zdrowia - wytłumaczył Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan.
- Pracodawca może rozważyć zwolnienie takiego pracownika z obowiązku świadczenia pracy. To jest dyskusyjne. Pracodawca musi za taki czas, czy dzień wolny, zagwarantować pracownikowi wypłatę wynagrodzenia, bo nie może tego uznać za nieobecność bezpłatną - wyjaśnił.
Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadzili: Grzegorz Jankowski i Daniel Wydrych
Autorka materiału: Magdalena Konieczna
Data emisji: 20.12.2023
Godzina emisji: 6.48
Jedynka/PAP/kk
Czy pracodawca może odesłać chorego pracownika do domu? - Jedynka - polskieradio.pl