Jakie zwyczaje świąteczne są najpopularniejsze? Rozmówcy Klaudii Wasiek wymieniają między innymi ubieranie choinki, postny posiłek na wigilijnym stole, dzielenie się opłatkiem czy sianko pod obrusem. Równie powszechne jest także przygotowanie dwunastu potraw na kolację w Wigilię.
Niektóre z tradycji bożonarodzeniowych są z nami jeszcze od czasów pogańskich. Jest nią wypatrywanie pierwszej gwiazdki na niebie. Inne zwyczaje są z kolei silnie związane z wiarą chrześcijańską. - Pusty talerz dla gościa współcześnie wciąż się pojawia, choć może trochę rzadziej. Ten talerz dla wędrownika jest bardzo chrześcijański. To, co jeszcze się pojawia w tradycji, to oczywiście prezenty - tłumaczy dr Małgorzata Bulaszewska, kulturoznawczyni i medioznawczyni z Uniwersytetu SWPS.
Święta w nowej odsłonie
Ekspertka zauważa, że tradycje, choć z nami pozostają, ulegają jednocześnie zmianom. - Jednym z takich nowych pomysłów na spędzenie świąt jest wyjazd w jakieś ciepłe miejsce albo na narty. Nie chce się wtedy spędzać świąt tradycyjnie, siedząc przy stole. Ale jakaś namiastka wspólnego świętowania też tam się odbywa - mówi kulturoznawczyni.
Czytaj także:
Na czym polega magia świąt?
Boże Narodzenie obchodzimy raz w roku, a związana z nim tradycja nadaje temu świętu szczególny charakter. - Tradycje świąteczne są czymś, co nas łączy w tym czasie; nie tylko z najbliższymi, ale również w szerszym, społecznym czy narodowym wymiarze - wyjaśnia psycholog Katarzyna Knopp.
- My, Polacy, na co dzień możemy się różnić: mieć odmienne poglądy, styl życia, system wartości. Ale tradycje świąteczne mamy przecież te same. I myślę, że wszyscy się zgodzimy co do tego, że nasze polskie tradycje świąteczne są po prostu piękne - ocenia ekspertka.
Audycja: "Sygnały dnia"
Prowadzili: Grzegorz Jankowski i Daniel Wydrych
Autorka materiału: Klaudia Wasiek
Data emisji: 20.12.2023
Godzina emisji: 7.47
qch
Bożonarodzeniowe tradycje. Jak zmieniają się nasze zwyczaje? - Jedynka - polskieradio.pl