W ramach współpracy Polskiej Agencji Kosmicznej i Europejskiej Agencji Kosmicznej mają powstać trzy różne typy satelitów obserwacyjnych.
- Satelity optyczne o rozdzielczości rzędu 1 metra. Też optyczne o rozdzielczości rzędu, powiedzmy, 5 metrów, ale za to o większym polu widzenia. Satelity radarowe, bo radar widzi przez chmury i widzi w nocy - mówi prof. Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej.
Gość Jedynki dodaje: - To, co już się dokonało w ramach tej umowy, to przygotowaliśmy wymagania, jakie muszą te satelity spełniać. Na tej podstawie eksperci z ESA rozpoczynają rozmowy z naszym przemysłem, które z polskich firm mogłyby przygotować które elementy tych satelitów.
Najpierw powstaną pilotażowe satelity
Umowy, które zostaną podpisane w przyszłym roku, mają umożliwić stworzenie i przetestowanie prototypów polskich satelitów. Z czasem program ma być rozwijany.
- Pierwsze kontrakty będą podpisywane jeszcze na początku przyszłego roku. Spodziewamy się, że w ciągu kilku lat pierwsze satelity zostaną zbudowane, wystrzelone i przetestowane. To będą pilotażowe egzemplarze. Jedna, dwie sztuki… Natomiast na tej podstawie firmy będą mogły już rozpocząć produkcję niemalże seryjną dla naszego kraju i na eksport - wyjaśnia prof. Grzegorz Wrochna.
Polski astronauta w Kosmosie
Rozpoczęcie programu budowy polskich satelitów będzie możliwe dzięki tegorocznemu podpisaniu umowy pomiędzy Polska i Europejską Agencja Kosmiczną, która znacznie zwiększyła polski wkład w działanie ESA. W ramach umowy w przyszłym roku odbędzie się także m.in. lot Polaka na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Podczas pobytu polski astronauta wykona kilkanaście eksperymentów zaprojektowanych przez Polskie Instytucje Badawcze. Wśród nich znajdują się m.in. badania związane z medycyną.
- Badania w czasie misji kosmicznych pokazały, że niektóre leki nowotworowe są przyswajana przez organizm w stanie nieważkości znacznie lepiej niż na Ziemi. Nie rozumiemy dlaczego, stąd badania w tym zakresie są bardzo ważne. Medycyna to także produkcja leków, które też produkowane w stanie nieważkości w specyficznych warunkach czasem mają nieco inne właściwości niż te produkowane na Ziemi - zauważa prof. Grzegorz Wrochna.
Lot polskiego astronauty w Kosmos planowany jest na jesień 2024 roku.
Czytaj także:
Tytuł audycji: W samo południe
Materiał: Przemysław Lis
Data emisji: 20.12.2023
Godzina emisji: 12.43
DS/ans
Polska Agencja Kosmiczna. W 2024 roku wystartuje budowa satelitów obserwacyjnych - Jedynka - polskieradio.pl