Szopka krakowska - ewenement na światową skalę

Data publikacji: 21.12.2023 10:30
Ostatnia aktualizacja: 21.12.2023 10:44
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
81. Konkurs Szopki Krakowskiej - szopkarze prezentowali swoje szopki tradycyjnie pod pomnikiem Adama Mickiewicza na krakowskim Rynku Głównym
81. Konkurs Szopki Krakowskiej - szopkarze prezentowali swoje szopki tradycyjnie pod pomnikiem Adama Mickiewicza na krakowskim Rynku Głównym, Autor - Piotr Tumidajski / Forum
Smukła, wielopoziomowa, wieżowa, bogato zdobiona budowla, skonstruowana z lekkich, nietrwałych materiałów. Szopka krakowska to ewenement na światową skalę. - To wyjątkowe dzieło, które rozwijało się przez setki lat - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Małgorzata Niechaj, kustosz Muzeum Krakowa i kuratorka pokonkursowej wystawy szopek krakowskich w Pałacu Krzysztofory.
  • 10 grudnia rozstrzygnięto 81. Konkurs Szopek Krakowskich. W tym roku zgłoszono 229 szopek w różnych kategoriach.
  • Można je podziwiać w Pałacu Krzysztofory przy krakowskim Rynku Głównym, gdzie trwa wystawa pokonkursowa.
  • Kiedy zaczęły powstawać pierwsze szopki krakowskie?

Szopki krakowskie ukazują nie tylko klasyczne sceny z Bożego Narodzenia. Artyści nawiązują też do lokalnej architektury oraz legend. Pochylają się również nad aktualnymi wydarzeniami i czczą ważne rocznice. Małgorzata Niechaj wyjaśnia, że szopka krakowska rozwijała się przez setki lat.

- Od szopki jasełkowej, budowli noszonej przez kolędników, którzy przedstawiali misterium Bożego Narodzenia. Ta budowla, która towarzyszyła przedstawieniu, w Krakowie zyskiwała elementy architektury Krakowa. Budowali ją i najczęściej wystawiali murarze, cieśle, stolarze, którzy kiedyś zimą nie mogli pracować, a trzeba było zarobkować na utrzymanie rodziny - tłumaczy.

Gość Jedynki dodaje: - Ta budowla musiała być lekka i jednocześnie reprezentatywna, barwna. Zanim ktoś zatrudnił grupę jasełkową, to widział tę budowlę. Ona musiała zachwycać i przyciągać. Tak też rozwijała się wraz z tradycją kolędniczą szopka w Krakowie, gdzie przy Rynku Głównym stały trupy jasełkowe do wynajęcia do przedstawień w domach mieszczańskich czy szlacheckich.


POSŁUCHAJ

10:47

Szopka krakowska - ewenement na światową skalę (Kulturalna Jedynka)

 

Doktor Jerzy Dobrzycki - pomysłodawca konkursu

Zwyczaj ten trwał do wybuchu I wojny światowej, a ponownie odrodził się w okresie dwudziestolecia międzywojennego.

- Doktor Jerzy Dobrzycki, etnograf, historyk i wielbiciel tradycji, wymyślił Dni Krakowa, a także festiwale szopek i przedstawień jasełkowych. Gdy te budyneczki tak sobie stały, czekając na przedstawienia, uznał, że one same w sobie są interesujące i piękne. Stąd wpadł na pomysł związany z konkursem na najpiękniejszą szopkę krakowską. Pierwszy odbył się w 1937 roku na Rynku Głównym pod pomnikiem Adama Mickiewicza - opisuje Małgorzata Niechaj.

Konkurs powtórzono w 1938 roku, następnie wojna przerwała go na sześć lat. - Po II wojnie światowej Jerzy Dobrzycki wznowił konkurs w 1945 roku. Kiedy rok później został dyrektorem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, to od tego czasu ta instytucja przejęła tradycje i organizację konkursu na najpiękniejszą szopkę krakowską - twierdzi przedstawicielka Muzeum Krakowa.

W tym roku wydarzenie odbywa się po raz 81. 29 listopada 2018 roku tradycja budowy wyjątkowych w skali świata szopek krakowskich została wpisana na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.

Zobacz także:

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadził: Jakub Domoradzki 

Gość: Małgorzata Niechaj (kustosz Muzeum Krakowa i kuratorka pokonkursowej wystawy szopek krakowskich w Pałacu Krzysztofory)

Data emisji: 20.12.2023 r.

Godzina emisji: 23.41

DS

Muzyka nocą
Muzyka nocą
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.