Ksiądz Jan Kaczkowski. Duchowny, który wiedział, że każdy człowiek jest wartościowy

Data publikacji: 24.12.2023 17:00
Ostatnia aktualizacja: 24.12.2023 17:17
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Ks. Jan Kaczkowski wierzył, że każdy człowiek jest wartościowy
Ks. Jan Kaczkowski wierzył, że każdy człowiek jest wartościowy, Autor - Michał Walczak/PAP
Ksiądz Jan Kaczkowski, jak mówił sam o sobie, żył "na pełnej petardzie". Jego wychowankowie dziś niosą jego myśl dalej. - Mam przeczucie i świadomość, że gdybym nie spotkał Jana, to pewnie dzisiaj bym nie żył, a w najlepszy przypadku siedziałbym w więzieniu. Uratował mi życie - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Patryk Galewski, bohater książki "Synek księdza Kaczkowskiego" i pierwowzór bohatera filmu "Johnny".
  • W Programie 1 Polskiego Radia mówiliśmy o ks. Janie Kaczkowskim, wielkim społeczniku i duchownym, który odszedł od nas w 2016 roku.
  • Wspominaliśmy m.in. o projekcie Paka, spotkaniach z młodzieżą, domu, rodzinie i o tym, co znaczy widzieć drugiego człowieka.
  • Naszymi gośćmi byli: Małgorzata Regosz-Kaczkowska, dyrektor ds. rozwoju w Fundacji im. ks. Jana Kaczkowskiego oraz Patryk Galewski, bohater książki Piotra Żyłki "Synek księdza Kaczkowskiego" i pierwowzór bohatera filmu "Johnny" Daniela Jaroszka.

Małgorzata Regosz-Kaczkowska jest bratową ks. Jana Kaczkowskiego. - Nasze święta wyglądają prawie zawsze tak samo. Spotykamy się w domu rodziców ks. Kaczkowskiego. Zawsze jest absolutnie niesamowita kolacja wigilijna, nie bardzo tradycyjna, bo mama jest znana z tego, że nie robi tradycyjnych potraw wigilijnych i jest coś zaskakującego. Jest to też dzień, w którym bardzo nam brakuje Jana, ponieważ nawet jak miał wiele obowiązków w Pucku, to późno, ale dojeżdżał do nas. Zawsze na niego czekaliśmy - mówiła.


POSŁUCHAJ

25:25

Ksiądz Jan Kaczkowski. Duchowny, który wiedział, że każdy człowiek jest wartościowy (Jedynka/Czas pogody)

 

Jak ks. Kaczkowski stał się przybranym ojcem

Patryk Galewski przyznał, że ks. Jak Kaczkowski był dla niego kimś w rodzaju przybranego ojca. Z kolei jego biologiczny ojciec był alkoholikiem.

- Na jednym ze spotkań zapytano mnie: "do pewnego momentu swojego życia, doświadczał pan tego życia jak biologiczny tata?". Faktycznie tak było. Dzisiaj z perspektywy dorosłego faceta, który jest rodzicem i mężem, mam świadomość, że mój ojciec nie miał tyle szczęścia, bo w życiu nie spotkał takiego Jana, który zmieniłby je i dałby mu możliwość kochać nas świadomie i zadbać o nas - opowiadał.

Gość Jedynki stwierdził, że wybaczył swojemu ojcu. - Jednak z perspektywy bycia tym dzieckiem, które doświadczało tego domu, ja zawsze będę pamiętał te krzyki, ten lęk i ten głód. To jest część mojego życia (…). Bardzo tęsknię za moim tatą, ale nie za tą wersją, którą sobą tworzył, tylko za bliskością, miłością i przytuleniem, które później otrzymałem od Jana. Dlatego mam w sobie gotowość nazwania Jana tatą - dodał.

Projekt Paka dla zagubionej młodzieży

Stąd też powstał pomysł na projekt Paka, którego celem jest odwiedzanie osób w zakładach poprawczych i ośrodkach dla młodzieży. Ks. Jan Kaczkowski zawsze powtarzał, że każdy jest osobą wartościową. - Jan był osobą niedowidzącą, ale widział drugiego człowieka. Kogoś, kto potrzebuje pomocy i drugiej szansy. Z tego powodu to wszystko się wydarzyło - komentowała Małgorzata Regosz-Kaczkowska.

Do projektu zgłosiły się wszystkie zakłady poprawcze w Polsce. - Jako osoba obserwująca z boku projekt Paka, trafiłam do poprawczaka w Poznaniu i tam zobaczyłam młodych ludzi, którzy nie urodzili się źli, tylko urodzili się źle. To chłopcy, z których żaden nie powinien tam być. Ich życia do tej pory były straszne, ja tam po prostu uroniłam wiele łez. Oni kierują się w życiu takimi wartościami, które wśród dzieci z dobrych domów, nie są znane. Tam jest szacunek, lojalność i odwaga. My musimy tylko nauczyć ich, jak z tych wartości korzystać w normalnych relacjach po wyjściu na wolność. Z tego powodu, że szacunek i lojalność znają tylko w sferze zachowań więziennych - kontynuowała.

Zobacz także:

Tytuł audycji: Czas pogody

Rozmawiał: Wojciech Urban

Goście: Małgorzata Regosz-Kaczkowska (dyrektor ds. rozwoju w Fundacji im. ks. Jana Kaczkowskiego) i Patryk Galewski (bohater książki Piotra Żyłki "Synek księdza Kaczkowskiego" i pierwowzór bohatera filmu "Johnny" Daniela Jaroszka)

Data emisji: 24.12.2023

Godzina emisji: 12.15

DS

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.