Świąteczne muzykowanie naszych przodków

Data publikacji: 27.12.2023 11:28
Ostatnia aktualizacja: 27.12.2023 13:59
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jak wyglądało kolędowanie w XVIII wieku?
Jak wyglądało kolędowanie w XVIII wieku?, Autor - Romolo Tavani/shutterstock.com
- Polacy byli bardzo muzykalnym narodem. W dawnej Polsce m.in. tworzono po to kolędy, aby podarować je ludziom, chodząc po domach - wytłumaczyła w radiowej Jedynce muzykolog dr hab. Alina Mądry.
  • Wiedzę o tym, jak brzmiały kolędy kiedyś, możemy czerpać ze śpiewników księdza Michała Marcina Mioduszewskiego.
  • - W dawnej Polsce między innymi tworzono po to kolędy, aby podarować je ludziom, chodząc po domach - powiedziała w audycji "Eureka" dr hab. Alina Mądry, muzykolog.

W latach 30. XIX wieku prezbiter katolicki ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo Michał Marcin Mioduszewski (1787-1868) rozpoczął szeroko zakrojoną akcję zbierania pieśni kościelnych. 

W 1838 roku wydał "Śpiewnik kościelny, czyli pieśni nabożne z melodiami w Kościele katolickim używane". W 1843 pojawił się zbiór kolęd "Pastorałki i kolędy z melodiami, czyli piosnki wesołe ludu w czasie świąt Bożego Narodzenia po domach śpiewane".

- Zaraz na stronie tytułowej tego drugiego wydawnictwa jest zawarta uwaga: piosnki te w kościele śpiewane być nie powinny. Dlaczego? To jest bardzo dobre pytanie. Sam duchowny wyjaśnia w przedmowie, że kolędy to były powinszowania na Boże Narodzenie.

Mioduszewski odwołuje się do starożytnej tradycji rzymskiej, w której każdy pierwszy dzień miesiąca nazywał się calendae. Podczas tych calendae starzy Rzymianie, jak pisze ksiądz, zwykli byli dawać sobie podarunki, które my nazywamy kolędami. Zobaczmy, jak ta tradycja się zmieniła. Dla nas kolędy to jest coś, co jest śpiewane, a dla starożytnych Rzymian to były podarunki. 

Jeżeli przeniesiemy to na tradycję kolędowania takiego, jakie my znamy, to się okazuje, że w tej dawnej Polsce m.in. tworzono po to te kolędy, aby podarować je ludziom, chodząc po domach - powiedziała w audycji "Eureka" dr hab. Alina Mądry, muzykolog.

Jak zauważyła gość radiowej Jedynki, można mieć uwagi do wydawnictw Mioduszewskiego, panuje w nich pewien bałagan, ale najważniejsze jest, że znalazły się w nich melodie, dzięki którym możemy dowiedzieć się, jak konkretne utwory brzmiały. 


POSŁUCHAJ

25:50

Świąteczne muzykowanie naszych przodków (Eureka/Jedynka)

 

Czytaj także:

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Dorota Truszczak

Gość: dr hab. Alina Mądry (muzykolog, profesor nadzwyczajny Katedry Teatru i Sztuki Mediów Wydziału Antropologii i Kulturoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)

Data emisji: 26.12.2023 r. 

Godzina emisji: 19.30

kk

Dzień dobry z Jedynką
Dzień dobry z Jedynką
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.