Voices Of The Cosmos - połączenie muzyki i astronomii
Początki muzycznego trio (Rafała Iwańskiego i Wojciecha Zięby oraz Sebastiana Soberskiego) sięgają 2009 roku. W tym czasie obchodzony był Międzynarodowy Rok Astronomii. Wtedy wspomniani muzycy zagrali koncerty pod kopułą Planetarium w Grudziądzu. Połączenie muzyki i astronomii zainspirowało ich do uruchomienia projektu Voices Of The Cosmos. - Zaczęliśmy wspólnie tworzyć taką muzykę. Ja dostarczam sygnały kosmiczne z radioteleskopu toruńskiego i innych, a koledzy interpretowali je muzycznie - podkreśla Sebastian Soberski.
Sygnały te odbierane są z pozaziemskich obiektów przez radioteleskopy (pulsary, magnetosfery planet, Słońce, zorza polarna). - Jako muzyk i artysta dźwięku, od lat eksperymentuję z muzyką elektroniczną, radio astronomiczne było dla nas niezwykle interesujące od strony dźwiękowej - podkreśla Rafał Iwański. - Tworzymy muzykę eksperymentalną z wykorzystaniem naszego dosyć rozbudowanego instrumentarium. Są to instrumenty elektroniczne, standardowe syntezatory, generatory tonów, a z drugiej strony też instrumenty akustyczne przetworzone przez różne zespoły efektów dźwiękowych. Także to jest pełny projekt - wyjaśnia.
Fascynacja jakimi dźwiękami?
- Mnie najbardziej fascynują dźwięki zorzy polarnej, świsty, dźwięki przypominające świerszcze, jakieś robaczki - przyznaje Wojciech Zięba. - Te dźwięki łączę z instrumentami analogowymi i cyfrowymi. Z uwagi na to, że w naszym projekcie zajmuję się dźwiękami z syntezatorów, te dźwięki syntezuję, obrabiam, przerabiam i filtruje. (...) Ten kosmos, taki najbliższy, nie ten daleki chyba najbardziej mnie inspiruje - podkreśla gość Jedynki.
Flagowym instrumentem, którego używa Wojciech Zięba jest instrument burzowy. - To jest taki instrument zbudowany na bazie bębna. Jest to tuba albo bęben o dużych średnicach, a na środku membrany jest przymocowana sprężyna. Ten instrument przypomina swoją budową trochę nasz ludowy instrument pochodzący z północy Polski, czyli burczybas - tłumaczy.
Voices Of The Cosmos to projekt unikatowy w Europie, a nawet na świecie, w którym wykorzystuje się oryginalne zapisy przestrzeni kosmicznej między innymi z 32-metrowego toruńskiego radioteleskopu. Płyty CD "Voices of the Cosmos" (2011), "Voices of the Cosmos II" (2013) i "Voices of the Cosmos III" (2019) zostały entuzjastycznie odebrane przez słuchaczy i zebrały bardzo dobre recenzje w prasie ogólnopolskiej i zagranicznej.
Inicjatywa uzyskała także uznanie i poparcie w środowisku naukowym (Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Polskie Towarzystwo Astronomiczne). W 2011 r. projekt został objęty patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
[źródło: www.voicesofthecosmos.pl]
Zobacz także:
Poza tym w audycji:
EarthKAM - kosmiczne przedszkole dla nastolatków.
NASA realizuje program dla szkół EarthKAM polegający na fotografowaniu powierzchni Ziemi za pomocą kamery umieszczonej na orbitalnej Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Projekt jest przeznaczony dla uczniów z całego świata. Nastolatki mogą zgłaszać propozycje wykonania z orbity fotografii określonych punktów na powierzchni Ziemi. Następnie te fotografie oglądają i analizują dzięki witrynie internetowej projektu. Jednym z uczestników jest Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach.
O udziale w projekcie opowiedział Grzegorz Sęk, opiekun Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach.
Tytuł audycji: "Eureka"
Prowadziła: Dorota Truszczak
Goście: Rafał Iwański, Wojciech Zięba, Sebastian Soberski (projekt Voices Of The Cosmos), Grzegorz Sęk (opiekun Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach)
Data emisji: 4.01.2024 r.
Godzina emisji: 19.30
ans/aw