Po jakie produkty wegetarianie sięgają najczęściej?

Data publikacji: 11.01.2024 13:26
Ostatnia aktualizacja: 30.08.2024 12:14
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne, Autor - shutterstock.com/Lipik Stock Media
Rynek produktów wegetariańskich rozwija się w zawrotnym tempie, co zdecydowanie odróżnia go od rynku żywności tradycyjnej. Po jakie produkty wegetarianie sięgają najczęściej? 
  • 11 stycznia obchodzimy Światowy Dzień Wegetarian.
  • Niektórzy z nas świadomie eliminują produkty pochodzenia zwierzęcego ze swojej diety. 
  • Rynek produktów wegetariańskich w Polsce szybko się rozwija. 
  • Według danych Głównego Urzędu Statystycznego sprzedaż mięsa spada od kilku lat w tempie 2 proc. rocznie. 

Rynek żywności wegetariańskiej 

Piotr Sikorski, który od kilku lat jest właścicielem sklepu i hurtowni produktów wegańskich w Warszawie, nie ma wątpliwości - rynek wege rozwija się w błyskawicznym tempie. - Mogę powiedzieć, że zainteresowanie alternatywami roślinnymi dla produktów tradycyjnych jest ogromne i cały czas rośnie - podkreśla. 

Wegan i wegetarian wśród Polaków jest ok. 7 proc., jednak to nie oni są motorem napędowym na rynku wege. - Pamiętać należy o tym, że około jednej trzeciej Polaków deklaruje rezygnację z mięsa rozumianą jako ograniczenie jego spożycia - mówi Grzegorz Mech z firmy badawczej. - Jak mówią dane Consumer Panel Services GfK, roślinne zamienniki mięsa i nabiału znalazły w ciągu ostatniego roku nabywców w ponad 46 proc. polskich gospodarstw domowych. W porównaniu z rokiem ubiegłym jest to wzrost o ponad 280 tys. - dodaje. 

Jakie są gusty nowych konsumentów produktów wegetariańskich?

Konsumenci produktów wegetariańskich częściej wybierają nabiał niż roślinne mięso. - Nabiał wśród roślinnych produktów to prawie 95 proc. zakupów, mięso zaś stanowi tylko 5 proc - słyszymy. 

Podczas gdy rekordy popularności biją dobrze znane wegetariańskie zamienniki mleka, np. mleko migdałowe czy owsiane, to wśród roślinnych zamienników mięsa zazwyczaj wybieramy nowości. - Roślinny tatar, łosoś, tuńczyk czy nawet krewetki, czyli owoce morza, również pojawiły się w tej ofercie. O takie produkty pytają coraz częściej restauracje z kuchnią tradycyjną oraz hotele i cateringi - mówi Piotr Sikorski.

wegetarianizm  

Maszyny do produkcji 

Większa skala zamówień oznacza też konieczność zastosowania maszyn. Ten rynek także w Polsce się rozwija. Maszyny do produkcji wegetariańskiej powstają np. w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz w Poznańskim Instytucie Technologicznym. - Powstała m.in. linia do produkcji wegetariańskich burgerów z mrożonego wysortu warzywnego - mówi Agata Bieńczak, kierownik Grupy Badawczej Techniki i Technologii Spożywczej w Łukasiewicz - Poznańskim Instytucie Technologicznym. - Wysort są to pełnowartościowe warzywa, które nie spełniają norm wielkości, kształtu i nie mogą być wykorzystywane do produkcji składników mrożonek - dodaje. 

Zobacz też:

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Materiał: Izabela Kostyszyn 

Data emisji: 11.01.2024 

Godzina emisji: 6.41

ans

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.