Hanna Rybka, jak przyznaje, wychowała się na muzyce góralskiej. Od tego czasu wstępowała na estradach w całym kraju, jak i za granicą, m.in. w Stanach Zjednoczonych i Niemczech. - Korzenie są silne, a grunt pod nogami trzeba mieć. Ten Poronin, grunt i fundament dają mi tę siłę, że później znowu ładuję akumulatory i znów wyjeżdżam. Cieszę się tą piękną kulturą, którą pokazuję. Daję ludziom fajną energię - komentuje.
Na czym polega fenomen muzyki góralskiej? - Muzyka ludowa jest ciągle przede wszystkim żywa i aktywna, ponieważ jest prawdziwa. Na tej muzyce bazują najważniejsi kompozytorzy całego świata. Dopóki ona będzie w dobrym wykonaniu, to będzie zawsze - wyjaśnia.
- Folk to jest dopełnienie mojego życia. Teraz natomiast był czas kolędowy, w tę niedzielę mam już ostatnie koncerty kolęd - dodaje.
Zakopane pełne kolęd
W Zakopanem od kilkunastu lat odbywa się Festiwal Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych. - Te koncerty są słyszalne w całej Polsce, co jest dla nas bardzo ważne. W tym roku mamy dwa koncerty: Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej i Olgi Bończyk - mówi Joanna Staszak, dyrektor imprezy oraz naczelnik Wydziału Kultury w Urzędzie Miejskim w Zakopanem.
Zakopane to ważne miejsce na kulturalnej mapie Podhala oraz całej Polski. - W tym miejscu rodzi się bardzo wiele zdolnych ludzi, mających talenty muzyczne i plastyczne. To jest piękne, że potrafią się nimi cieszyć i przekazywać te talenty dalej. Dzięki temu z ich pasji możemy korzystać wszyscy - chociażby Festiwal Kolęd organizujemy pod Giewontem już po raz 15. Biorą w nim udział zespoły i wykonawcy z Podhala - przybliża Joanna Staszak.
- Zakopane to też miejsce, w którym nie można się nudzić. Jest tutaj dużo muzeów, galerii, miejsc plenerowych z pokazami wystaw i festiwalami. Oferta kulturalna jest bardzo zróżnicowana (…). Mnóstwo instytucji kultury, które tutaj działają, prezentuje też swoją ofertę na co dzień dla każdego: od lat 3 do 100 - kontynuuje.
Krywań występuje już ponad 50 lat
Zespół Krywań działa na muzycznej scenie już ponad 50 lat. - Nawet sama się dziwię, że tyle czasu jestem na tej scenie. Bardzo się cieszę, że możemy kultywować tę naszą piękną muzykę i bawić ludzi. Przyznam szczerze, że gdziekolwiek nie znajdziemy się w Polsce czy poza granicami, to ludzie szaleją razem z nami - opowiada Halina Jawor, wokalistka.
- Zawsze lubiłam śpiewać, a muzyka była dla mnie czymś wyjątkowym. A góralska muzyka jest też naprawdę wyjątkowa (…). Większość utworów w naszym repertuarze to muzyka, która pochodzi z Podhala - dodaje.
Halina Jawor mówi wprost, że "muzyka góralska jest po prostu piękna" i trzeba się w nią słuchać. Nie bez powodu cieszy się ona ogromnym zainteresowaniem również poza Podhalem.
Akcja "Z głową w górach"
W ramach akcji dziennikarze Polskiego Radia odwiedzają:
- Wisłę - 12-13 stycznia
- Szczyrk - 16-17 stycznia
- Zakopane - 19-20 stycznia
- Zieleniec - 26-27 stycznia
- Ustrzyki Dolne - 2-3 lutego
- Sienną - 9-10 lutego
- Krynicę-Zdrój - 16-17 lutego
- Jurgów - 23-24 lutego
Czytaj także:
Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka
Prowadził: Paweł Sztompke
Goście: Hanna Rybka (piosenkarka), Joanna Staszak (dyrektor imprezy oraz naczelnik Wydziału Kultury w Urzędzie Miejskim w Zakopanem), Halina Jawor (wokalistka zespołu Krywań)
Data emisji: 19.01.2024
Godzina emisji: 13.00-15.00
DS/kor