Mapa, przewodnik turystyczny. Czy warto mieć taki "analogowy backup"?

Data publikacji: 22.01.2024 13:30
Ostatnia aktualizacja: 22.01.2024 13:33
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Mapa, przewodnik, orientacja w terenie - takie umiejętności odchodzą do lamusa.
Mapa, przewodnik, orientacja w terenie - takie umiejętności odchodzą do lamusa., Autor - Shutterstock/Daniel Jenny
Okres wyjazdów feryjnych, to planowanie tras, marszrut, wyszukiwanie atrakcji. Czy robimy to jeszcze "analogowo", czy może bez telefonu komórkowego jesteśmy jak "bez ręki", a brak zasięgu bywa największym problemem, gdy wyjedziemy poza miejsce zamieszkania? Mapa, przewodnik, orientacja w terenie - takie umiejętności odchodzą do lamusa. Czy warto mieć taki "analogowy backup"? 
  • Okres wyjazdów feryjnych, to planowanie tras, marszrut, wyszukiwanie atrakcji. Mapa czy przewodnik, stają się coraz mniej popularne. 
  • Aplikacje mobilne często służą jako narzędzie pomocne w dotarciu do celu. 
  • Bieg na orientację, pomimo wymagającej formy, cieszy się stale rosnącą popularnością i zrzesza tysiące zawodników. 

Mapy, przewodniki w aplikacjach mobilnych 

Czy dane, które mamy w telefonie, kompas czy przewodnik turystyczny, upośledza naszą orientację w terenie? Jak podkreśla Jan Bednarski z Ursynowsko-Natolińskiego Towarzystwa Sportowego w Warszawie, powinniśmy korzystać z możliwości, jakie daje nam dzisiaj technika w taki sposób, żeby nasza umiejętność orientacji w terenie nie zanikła z powodu braku urządzenia. - Żebyśmy nie stali się trochę upośledzeni, jeżeli nam tego internetu zabraknie - mówi. - Dobrze jest umieć sobie radzić w każdych warunkach. Google Maps usypia nasze pierwotne zdolności do orientowania się w terenie - dodaje. 

Nawigacja w samochodzie 

Nawigacja samochodowa to obecnie podstawowe narzędzie kierowcy, pozwalające znacznie szybciej dotrzeć do celu niż z pomocą papierowej mapy. Czy można się bez niej obyć? - Ja rzadziej używam Google Maps niż kiedyś. Czasami stawiam sobie takie wyzwania, żeby dojechać do jakiegoś punktu, nie korzystając z nawigacji - przyznaje gość "Czterech pór roku". -  Na pewno rzeczywiście to szlifowanie tych umiejętności później wpływa na to, że Google Maps nie muszę używać cały czas - zaznacza. 


POSŁUCHAJ

10:12

Mapa, przewodnik turystyczny. Czy warto mieć taki "analogowy backup"? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Bieg na orientację

Bieg na orientację, pomimo wymagającej formy, cieszy się stale rosnącą popularnością i zrzesza tysiące zawodników. Dotyczy to zarówno zawodów organizowanych w Polsce, jak i na całym świecie. Dyscyplina ta, często wskazywana jest jako alternatywa dla klasycznego biegania. Biegi na orientację organizowane są m.in. w lesie i dlatego nazywane są przez pasjonatów zielonym sportem. Zadaniem uczestników jest zaliczenie jak najszybciej i bezbłędnie trasy przy użyciu papierowej mapy. Zawodnicy po kolei zaliczają punkty kontrolne.

- Cała idea to jest pokonanie trasy ustawionej przez organizatorów zawodów w jak najszybszym czasie, zaliczając wszystkie punkty kontrolne po drodze i jak najmniej się gubiąc, wybierając jak najlepsze warianty - podkreśla Jan Bednarski. - Filozofia biegu na orientację polega na tym, że mając dwa punkty, ja chcę znaleźć jak najlepszy wariant, jak najlepszy sposób dotarcia z jednego punktu do drugiego - wyjaśnia. 

Czytaj także:

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Kuba Marcinowicz

Gość: Jan Bednarski (UNTS Warszawa)

Data emisji: 22.01.2024 

Godzina emisji: 11.15 

ans

Wolna sobota z Jedynką
Wolna sobota z Jedynką
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.