O co chodzi z taryfą dynamiczną?
Taryfa dynamiczna jest całkiem nowym rozwiązaniem udostępnionym już nie tylko dla największych odbiorców, które pozwala rozliczać prąd według bieżących stawek na rynku energii ustalonych na Towarowej Giełdzie Energii dla każdej godziny w ciągu doby.
- Większość z nas płaci taką samą cenę za energię w ciągu całego dnia, w ciągu całego tygodnia. Już teraz oczywiście możemy wybrać taryfę G12 dla odbiorców w gospodarstwach domowych - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Agnieszka Głośniewska z Urzędu Regulacji Energetyki.
Tańsza energia w określonych godzinach
Czy fakt, że energia będzie tańsza w godzinach południowych (12-16), a dużo droższa w wieczornych (18-22) sprawi, że będziemy musieli zmienić niektóre ze swoich przyzwyczajeń i nawyków, jak choćby pranie, gotowanie, oglądanie TV i korzystanie z urządzeń elektronicznych w takich a nie innych porach?
Jak podkreśla gość Jedynki, ważna też będzie odpowiednia infrastruktura, która umożliwi nam korzystanie z taryfy dynamicznej, czyli tzw. inteligentne liczniki. - Do tej całej infrastruktury być może dojdą jakieś aplikacje, które nam ułatwią korzystanie z taryfy np. w telefonie - mówi.
- Przedsiębiorstwa, które nam sprzedają prąd, mają obowiązki informacyjne, muszą nam powiedzieć o zaletach takiego rozwiązania, ale także i o ewentualnych zagrożeniach, które się z tym wiążą. Oczywiście można na tym zarobić, ale można też stracić. To wszystko zależy od tego, jaki mamy pobór energii, jak bardzo jesteśmy skłonni do tego, aby zmienić nasze przyzwyczajenia - wyjaśnia rozmówczyni Romana Czejarka.
Kto może skorzystać z taryfy dynamicznej?
Obecnie z taryfy dynamicznej mogą skorzystać wyłącznie odbiorcy energii elektrycznej, których zużycie prądu wynosi miesięcznie nie mniej niż 5 MWh, czyli płacący rachunki w wysokości około 5000 złotych miesięcznie.
- Dla nas jako odbiorów, od sierpnia tego roku jest możliwość wybrania taryfy dynamicznej. Aby ta możliwość stała się realna, prawo nałożyło na sprzedawców, na przedsiębiorstwa energetyczne taki obowiązek, że mają nam oferować taką właśnie taryfę dynamiczną, tzn. taką, kiedy cena energii w ciągu dnia się zmienia. Ta cena może się zmienić nawet co 15 minut - tłumaczy Agnieszka Głośniewska.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadził: Roman Czejarek
Gość: Agnieszka Głośniewska (Urząd Regulacji Energetyki)
Data emisji: 9.02.2024 r.
Godzina emisji: 9.37
ans/wmkor
Taryfa dynamiczna. Na czym polega i ile zapłacimy za prąd? - Jedynka - polskieradio.pl