Burza wokół słów Donalda Trumpa
Podczas wiecu wyborczego w Karolinie Południowej Donald Trump opowiedział o rozmowie, jaką odbył z przywódcą jednego z krajów europejskich. "Jeden z prezydentów dużego kraju zapytał, czy jak nie zapłacą, a zostaną zaatakowani przez Rosję, to ich obronię. Odpowiedziałem mu: nie zapłacicie swoich zaległości, to nie będę was bronił. W rzeczywistości zachęcałbym ich [Rosję], żeby zrobili z wami, co zechcą. Musicie zapłacić swoje rachunki" - mówił Donald Trump, nie ujawniając, o jaki kraj chodzi.
Sekretarz generalny NATO w odpowiedzi na te słowa napisał, że wszelkie sugestie, iż sojusznicy nie będą się wzajemnie bronić, podważają bezpieczeństwo NATO, w tym także Stanów Zjednoczonych, i narażają amerykańskich oraz europejskich żołnierzy. Z kolei prezydent USA Joe Biden, komentując wypowiedź Trumpa, napisał, że przywództwo Ameryki na światowej scenie i wsparcie dla sojuszników jest kluczowe, by zapewnić Amerykanom bezpieczeństwo.
- Były prezydent Stanów Zjednoczonych w tym roku jest bardzo poważnym kandydatem, aby ponownie być prezydentem kraju - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr Jacek Raubo z UAM w Poznaniu. - Z samej perspektywy tego sygnału płynącego z kampanii możemy odczytać wiele wyzwań dla relacji transatlantyckich oraz samego NATO, więc na pewno nie można tego bagatelizować i zrzucać tylko na pewien rytm amerykańskiej kampanii oraz specyfikę Donalda Trumpa, dlatego że ten sygnał, niezależnie co by było po wyborach, i tak będzie przetworzony przez rosyjską propagandę - ocenia.
"Kongres trzyma portfel Stanów Zjednoczonych"
Gość Jedynki podkreśla znaczenie Kongresu w nadchodzących wyborach. - Kongres trzyma portfel Stanów Zjednoczonych, jeżeli chodzi o budżet federalny, więc nawet jeżeli Donald Trump stworzy bardzo radykalną administrację, otoczy się osobami, które są takim twardym jądrem, to wymaga to tego ruchu, który on gdzieś tam buduje, to jednak jest pytanie, jak się rozłożą siły w Kongresie. (...) Ostatnie wybory do Kongresu pokazały, że nie zawsze taki element wsparcia ze strony Donalda Trumpa pomagał amerykańskim kongresmenom zarówno w Izbie Reprezentantów, jak i w Senacie, więc dużo moim zdaniem będzie zależało od tego, jak będą wyglądały wybory - podkreśla ekspert.
Czytaj więcej:
Ponadto w audycji:
- Wizyta premiera Donalda Tuska w Paryżu i Berlinie oraz ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego w Paryżu - to pierwsze oficjalne wizyty D. Tuska we Francji i w Niemczech po objęciu funkcji szefa rządu. Korespondencja Stefana Folzera oraz rozmowa z dr. Marcinem Zaborowskim, dyrektorem programu bezpieczeństwa w Instytucie GLOBSEC oraz wykładowcą Uczelni Łazarskiego.
- Rosyjska Centralna Komisja Wyborcza poinformowała o zarejestrowaniu czterech kandydatów w marcowych wyborach prezydenckich w Rosji - podała agencja TASS. W tym gronie zabrakło Borysa Nadieżdina, który sprzeciwia się wojnie z Ukrainą. Komisja podważyła zebrane pod jego kandydaturą podpisy. Gościem audycji była prof. Agnieszka Legucka z PISM.
- Kryzys polityczny na Węgrzech - prezydent Katalin Novak ogłosiła swoją rezygnację ze stanowiska po tym, jak znalazła się pod rosnącą presją w związku z ułaskawieniem mężczyzny skazanego za współudział w tuszowaniu sprawy o wykorzystywanie seksualne w domu dziecka. Korespondencja Piotra Piętki.
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Michał Strzałkowski
Goście: dr Jacek Raubo (UAM w Poznaniu, dziennikarz Defence24), dr Marcin Zaborowsk (Instytut GLOBSEC, wykładowca Uczelni Łazarskiego), prof. Agnieszka Legucka (PISM)
Data emisji: 12.02.2024
Godzina emisji: 17.19
IAR/ans/wmkor