Mija 860. rocznica śmierci Heloizy. Jak przebiegało jej burzliwe życie?

Data publikacji: 15.02.2024 21:40
Ostatnia aktualizacja: 16.02.2024 12:51
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Heloiza to bohaterka, która inspirowała twórców teatralnych. Na zdjęciu odtwórczyni, Janina Nowicka
Heloiza to bohaterka, która inspirowała twórców teatralnych. Na zdjęciu odtwórczyni, Janina Nowicka, Autor - Narodowe Archiwum Cyfrowe
Ich związek wywołał skandal w XII-wiecznej Francji. Heloiza – świetnie wykształcona młoda dziewczyna została uwiedziona przez Piotra Abelarda – dużo starszego od niej wybitnego filozofa i teologa. 
  • Jeszcze przed poznaniem Abelarda, Heloiza cieszyła się we Francji sławą ze względu na swą wiedzę i wykształcenie. 
  • Heloiza przeszła do historii głównie ze względu na małżeństwo z filozofem Piotrem Abelardem, który był jednym z najsłynniejszych uczonych szkół paryskich.
  • Abelard i Heloiza pozostawili po sobie obszerny zbiór "Listów".

Heloiza - jedna z najbardziej uczonych kobiet swych czasów 

Heloiza – choć była jedną z najbardziej uczonych kobiet swoich czasów - wciąż znajduje się w cieniu swego sławnego męża. - Heloiza znała nie tylko łacinę, ale i grekę, co nie tylko dla kobiety, ale w ogóle dla elity intelektualnej ówczesnej Francji, należącej do najświetniejszych w całej Europie, było rzadkością - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia prof. Jerzy Pysiak, historyk, mediewista, Wydział Nauk o Kulturze i Sztuce Uniwersytetu Warszawskiego. - Abelard zabiegając o to, żeby zostać nauczycielem Heloizy, był pod wielkim wrażeniem jej wykształcenia. Co więcej, sam się przyznawał, że dlatego zapragnął ją uwieść, co mu się zresztą udało - opowiada. 

Miłość Heloizy i Abelarda 

Abelard stracił głowę dla Heloizy, do tego stopnia, że zaczął zaniedbywać obowiązki wykładowcy i nauczyciela. - Wiązało się to z poważnym skandalem. Abelard był najsłynniejszym w owym czasie nauczycielem szkół paryskich i nauczanie uniwersyteckie było podstawą jego statusu społecznego i podstawą jego życia. Nagłe zaniechanie przez niego nauczania w szkołach paryskich zostało bardzo szybko powiązane przez współczesnych z jego romansem z Heloizą. Należy dodać, że o owym romansie wiedział i mówił cały Paryż, z wyjątkiem wuja Heloizy, który dowiedział się jako ostatni - podkreśla gość Jedynki. 

Relacja Heloizy i Abelarda szybko przerodziła się w wielką miłość okupioną cierpieniem, rozstaniem i ostatecznie okaleczeniem Abelarda. - Fulbert (wuj Heloizy) wysłał wynajętych zbirów do domu, w którym mieszkał Abelard, którzy tam pozbawili go męskości, okaleczając na całe życie. Oznaczało to w konsekwencji rozstanie się pary. Każde z nich zamknęło się, jedno w męskim, drugie w żeńskim klasztorze - opowiada rozmówca Katarzyny Kobyleckiej. 

860. rocznica śmierci Heloizy 

Heloiza zmarła w 1164 roku i w tym roku przypada okrągła, 860. rocznica jej odejścia. Abelard zmarł 22 lata wcześniej, ale oboje po siedmiuset latach spoczęli w tym samym grobie. - Zostali pochowani na cmentarzu Père-Lachaise i dotąd ten ich grób jest chętnie odwiedzany - przyznaje prof. Pysiak. 

POSŁUCHAJ

25:13

Mija 860. rocznica śmierci Heloizy. Jak przebiegało jej burzliwe życie? (Jedynka/Eureka)

 

W audycji również:

Choć wojna nie sprzyja uczuciom, to jednak w tym trudnym czasie pozbawionym ideałów wybuchały namiętne relacje. Ludzie doświadczali miłości tam, gdzie nikt nie odważyłby się jej szukać - za drutami obozów i łagrów, za murami gett, kratami więzień niemieckich, radzieckich i ubeckich, podczas rzezi wołyńskiej albo niewolniczej pracy na robotach w III Rzeszy.

Historię kilkudziesięciu takich związków opisuje Agnieszka Cubała – popularyzatorka historii - w swojej najnowszej książce "Miłość bez jutra".

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka 

Goście: prof. Jerzy Pysiak (historyk, mediewista, Wydział Nauk o Kulturze i Sztuce Uniwersytetu Warszawskiego), Agnieszka Cubała (popularyzatorka historii, autorka m.in. książki "Miłość bez jutra")

Data emisji: 15.02.2024 r.

Godzina emisji: 19.30

ans

Nowy wspaniały świat
Nowy wspaniały świat
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.