Bezpłatne szczepienia przeciw HPV. Kto i dlaczego powinien z nich skorzystać?

Data publikacji: 15.02.2024 13:24
Ostatnia aktualizacja: 15.02.2024 13:48
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W ubiegłym roku w ramach bezpłatnych szczepień skierowanych do 12 i 13-latków zaszczepiono blisko 160 tysięcy osób, czyli niecałe 20 procent uprawnionych.
W ubiegłym roku w ramach bezpłatnych szczepień skierowanych do 12 i 13-latków zaszczepiono blisko 160 tysięcy osób, czyli niecałe 20 procent uprawnionych., Autor - shutterstock/Alexxndr
Według badań opublikowanych w "Journal of the National Cancer Institute" szczepionki przeciw wirusowi HPV odznaczają się bardzo wysoką skutecznością. Jednak w Polsce, mimo bezpłatnych szczepionek dla 12- i 13-latków, zaszczepiło się raptem dwadzieścia procent nastolatków. Dlatego tak ważna jest kampania informacyjna. Tym bardziej, że w naszym kraju wprowadzono program bezpłatnych szczepień dla dziewcząt i chłopców w wieku 12-13 lat.
  • Przeprowadzone w Irlandii badania wykazały, że szczepionki przeciw HPV znacznie zmniejszają ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy.
  • W Polsce dostępne są darmowe szczepienia przeciwko wirusowi HPV dla dziewcząt i chłopców w wieku 12-13 lat.
  • Zaszczepić się przeciwko wirusowi HPV może każdy, niezależnie od wieku.

Z wieloletnich badań prowadzonych w Irlandii i opisanych przez "Journal of the National Cancer Institute" wynika, że kobiety zaszczepione przed 14. rokiem życia nie zachorowały na raka szyjki macicy. Preparat podano kobietom również w wieku 14-22 lat, wśród których odnotowano 3,2 przypadku zachorowań na ten nowotworów na 100 tys. mieszkanek kraju. To dwa i pół raza mniej niż w grupie tych, które w ogóle nie zostały zaszczepione (8,4 przypadku na 100 tys.).

Kto może zaszczepić się bezpłatnie przeciw wirusowi HPV?

W Polsce bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV wprowadzono w czerwcu 2023 r. wśród dziewcząt i chłopców w wieku 12-13 lat. Program tych szczepień daje możliwość wyboru pomiędzy preparatami o różnym zakresie ochrony (między 2-walentną a 9-walentną). Schemat podania w obu przypadkach jest dwudawkowy. Rekomendowany odstęp między dawkami wynosi sześć miesięcy. Druga dawka nie powinna być podana później niż po 12 miesiącach od pierwszej.

Szczepienie przeciw wirusowi HPV. Dlaczego warto się zaszczepić?

Jak podkreśla prof. Aleksandra Zasada z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, szczepionka chroni nas nie tylko przed rakiem szyjki macicy (wirus powoduje ponad 90 przypadków tego nowotworu). Preparat zmniejsza ryzyko zachorowania na m.in. na raka krtani czy nasady języka. - Trzeba pamiętać, że HPV dotyczy nie tylko dziewczynek, ale też chłopców i mężczyzn - podkreśla ekspertka.

- Te szczepienia są prowadzone w wielu krajach od wielu lat. Pierwszym krajem, który wprowadził powszechne szczepienia przeciw HPV, była Australia. W tej chwili, dzięki temu i badaniom przesiewowym, praktycznie prawie już nie mają przypadków raka szyjki macicy. Australia deklaruje, że do 2028 roku stwierdzi, iż jest krajem wolnym od tej choroby - zwraca uwagę rozmówczyni Romana Czejarka.

Czytaj także:

Czy każdy może się zaszczepić przeciw wirusowi HPV?

Szczepionkę zaleca się dla osób powyżej 9. roku życia. Nie ma natomiast górnej granicy wiekowej dla osób, które chciałyby przyjąć dawkę preparatu. Czy jednak warto się szczepić w starszym wieku? - Szczepienie zawsze ma sens. Musimy pamiętać, że jest ponad 200 typów wirusa HPV. Natomiast tych, które wywołują raka, mamy dwa - tłumaczy prof. Aleksandra Zasada. - Może po zarażeniu wirusa HPV akurat nie mamy tego onkogennego typu. Może mieliśmy, ale w ciągu kilku lat organizm w jakiś sposób go zwalczył i możemy zarażać się ponownie. Dlatego szczepienie jak najbardziej jest wskazane. Trzeba jednak pamiętać, że u osób starszych ta odpowiedź i ochrona jest gorsza, stąd konieczność większej liczby dawek - zachęca gość "Czterech pór roku".

W niektórych przypadkach nie można jednak przyjąć szczepionki. To na przykład sytuacja, w której pacjent jest uczulony na jeden ze składników preparatu, albo przeszedł silną reakcję anafilaktyczną po przyjęciu pierwszej dawki. Prof. Aleksandra Zasada podkreśla jednak, że to pojedyncze przypadki, a kwalifikacji do szczepienia za każdym razem dokonuje lekarz.


POSŁUCHAJ

11:59

Bezpłatne szczepienia przeciw HPV. Kto i dlaczego powinien z nich skorzystać? (Jedynka/Cztery pory roku)

 

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: prof. Aleksandra Zasada (Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego)

Data emisji: 15.02.2024 r.

Godziny emisji: 11.15

qch/PAP/IAR/wmkor

Tu jest muzyka
Tu jest muzyka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.