PIT 2023. Terminy i ulgi. O czym pamiętać podczas rozliczenia podatku?

Data publikacji: 16.02.2024 13:49
Ostatnia aktualizacja: 16.02.2024 17:12
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
zdjęcie ilustracyjne.
zdjęcie ilustracyjne. , Autor - Shutterstock/Proxima Studio
PIT za rok 2023 możemy rozliczać do 30 kwietnia 2024 roku. Warto jednak zająć się tym wcześniej, tym bardziej że możemy zrobić to, nie wychodząc z domu, w usłudze "Twój e-PIT". 
  • Od 15 lutego do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą rozliczać PIT za ubiegły rok.
  • Ministerstwo Finansów zachęca do korzystania z e-usług i rozliczania podatków drogą elektroniczną.
  • O szczegółach w Programie 1 Polskiego Radia opowiedziała Agnieszka Pietrzyk z Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście.

Do kiedy można rozliczać PIT 2023?

Agnieszka Pietrzyk, naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście, zwraca uwagę, że PIT za rok 2023 można rozliczać, nawet jeśli jeszcze fizycznie nie otrzymaliśmy druków. - Pracodawcy mają jeszcze czas na przekazanie ich państwu, natomiast do końca stycznia musieli przekazać je do urzędów skarbowych. W związku z tym w usłudze "Twój e-PIT" wstępnie przygotowane zeznania zawierają dane od płatnika - tłumaczy. 

Jeśli podatnik w ubiegłym roku uzyskał wyłącznie dochody ze stosunku pracy, może nawet nie logować się do usługi i zeznanie zostanie automatycznie zaakceptowane z upływem 30 kwietnia 2024 roku. - Chyba że chcemy skorzystać z ulg, odliczeń bądź chcemy przekazać 1,5 proc. na organizację pożytku publicznego i nie jest to organizacja, na którą przekazaliśmy podatek w ubiegłym roku - podkreśla gość "Czterech pór roku".


POSŁUCHAJ

08:42

PIT 2023. Terminy i ulgi. O czy pamiętać podczas rozliczenia podatku? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Oznacza to, że jeżeli w historii naszych rozliczeń znajduje się już konkretna fundacja i nie dokonamy zmiany, to w tym roku 1,5 proc. podatku automatycznie trafi do tej samej organizacji. 


Fb/Twój e-PIT

Jak skorzystać z usługi "Twój e-PIT"?

Aby skorzystać z usługi "Twój e-PIT", należy wejść na stronę www.podatki.gov.pl i zalogować się do "e-Urzędu Skarbowego". - Tam wybieramy usługę, musimy się do niej zalogować. Mamy kilka możliwości. Możemy to zrobić profilem zaufanym, przez bankowość elektroniczną, możemy również danymi podatkowymi - zwraca uwagę Agnieszka Pietrzyk. Po zalogowaniu znajdziemy wstępnie przygotowane dla nas zeznanie roczne. Jeżeli chcemy skorzystać z jakiejś ulgi, program jest intuicyjny. Nie tylko "prowadzi nas", ale podpowiada też, do jakich ulg mamy prawo. Po sprawdzeniu wszystkich elementów zeznanie należy zaakceptować i wysłać. 

YouTube/Ministerstwo Finansów

Z jakich ulg możemy skorzystać?

Istnieje szeroki katalog ulg i odliczeń, z których podatnik może skorzystać. Jedną z najbardziej popularnych jest ulga na dziecko. - Wysokość uzależniona jest od tego, ile dzieci posiadamy - przypomina rozmówczyni Sławy Bieńczyckiej. Istnieje też ulga rehabilitacyjna, a własną ulgę mają również krwiodawcy. - Należy wziąć zaświadczenie z punktu krwiodawstwa. Ilość oddanej krwi jest przeliczana na kwotę, którą możemy odliczyć - precyzuje.

---

Jeśli złożenie zeznania podatkowego sprawia nam problem, możemy szukać pomocy na stronie Ministerstwa Finansów, na stronie podatki.gov.pl, możemy też zadzwonić do Krajowej Informacji Skarbowej, do Urzędu Skarbowego lub zjawić się w urzędzie osobiście. 

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadziła: Sława Bieńczycka

Gość: Agnieszka Pietrzyk (naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście)

Data emisji: 16.02.2024

Godzina emisji: 11.15

mg

Teatr! To lubię
Teatr! To lubię
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.