Aleksiej Nawalny nie żyje
Od grudnia 2023 roku Nawalny był więziony w kolonii karnej w okręgu jamalsko-nienieckim na północy Rosji. Według służby więziennej Aleksiej Nawalny "poczuł się źle po spacerze i stracił przytomność". Do opozycjonisty miano wezwać personel medyczny, który przeprowadził bezskuteczną reanimację. Pół roku temu (sierpień 2023) Aleksiej Nawalny został skazany na 19 lat więzienia za rzekomą działalność ekstremistyczną. Wcześniej rosyjski opozycjonista przebywał w kolonii karnej numer sześć w obwodzie włodzimierskim na wschód od Moskwy, a w grudniu został przewieziony do kolonii karnej na północy Syberii. - Jak dzisiaj sprawdzałem, w tej kolonii dzisiaj w dzień było -21 stopni, a w nocy -29. To jet scenariusz na powolną śmierć - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Zbigniew Parafianowicz z "Dziennika Gazety Prawnej". - Nawalny nie jest pierwszą ofiarą reżimu Putin, była Politkowska, Niemcow, było znacznie więcej dziennikarzy, działaczy, którzy ginęli w niewyjaśnionych okolicznościach, aktywistów, często lokalnych, którzy płacili najwyższą cenę za swoją działalność - ocenia.
Czy Nawalny mógł zagrozić Putinowi?
Wybory prezydenckie w Rosji odbędą się marcu br. Rosyjska Centralna Komisja Wyborcza zarejestrowała Władimira Putina jako kandydata. Czy Nawalny mógł mu zagrozić? - Putin jest przewrotny. To jest takie działanie udowadniające, że on jeszcze podbije stawkę w relacjach z Zachodem, w swojej brutalności, w swoim podejściu do tego, co świat Zachodu definiuje jako normę - mówi gość Jedynki. - Kierunek rozwoju systemu politycznego w Rosji to jest kierunek na totalitaryzm, a nie na jakiekolwiek odprężenie. To jeszcze nie jest oczywiście system w pełni totalitarny, w pełni domknięty, ale Putin po prostu dokręca śrubę, uszczelnia ten system. To się w zasadzie zaczęło. Putin miał taki moment zawahania i były znaki zapytania nad jego systemem władzy - dodaje.
Czytaj również:
Ponadto w audycji:
- 60. Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa - najważniejsze tematy to Ukraina i Bliski Wschód - relacja Adama Górczewskiego.
- Od soboty zacznie obowiązywać unijny Akt o usługach cyfrowych, zwany także "Nową Konstytucją Internetu". To najważniejsze od czasów RODO rozporządzenie, które diametralnie zmienia sposób funkcjonowania w sieci. Rozmowa z dr. Maciejem Kaweckim, prezesem Instytutu Lema.
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadziła: Magdalena Skajewska
Goście: Zbigniew Parafianowicz ("Dziennik Gazeta Prawna"), dr Maciej Kawecki (Instytut Lema)
Data emisji: 16.02.2024
Godzina emisji: 17.31
IAR/ans/wmkor