"Blue Hour" zwycięzcą nagrody Blaue Blume w Berlinie. Piwowarski: ten film się wyróżniał

Data publikacji: 19.02.2024 09:20
Ostatnia aktualizacja: 19.02.2024 11:54
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Reżyser Radosław Piwowarski był przewodniczącym  polskiego jury w konkursie Blaue Blume.
Reżyser Radosław Piwowarski był przewodniczącym polskiego jury w konkursie Blaue Blume., Autor - East News
Film "Blue Hour" w reżyserii Stacey Rushchak z Warszawskiej Szkoły Filmowej zwyciężył w polskiej kategorii konkursu Blaue Blume w Berlinie. To organizowany od 13 lat konkurs na najlepsze krótkometrażowe filmy o miłości. 
  • Polski film krótkometrażowy "Blue Hour" w reżyserii Stacey Rushchak z Warszawskiej Szkoły Filmowej zdobył pierwsze miejsce w kategorii "Najlepszy polski film" podczas rozdania nagród Blaue Blume w Berlinie.
  • Uroczysta gala odbyła się 14 lutego br., a obecny był na niej m.in. Radosław Piwowarski, członek polskiego jury. 
  • Blaue Blume w Berlinie to organizowany od 13 lat konkurs na najlepsze krótkometrażowe filmy o miłości.

W tym roku polscy twórcy po raz pierwszy mieli okazję powalczyć o nagrodę Blaue Blume, przyznawaną najbardziej romantycznym filmom krótkometrażowym już od 13 lat. Film "Blue Hour" w reżyserii Stacey Rushchak z Warszawskiej Szkoły Filmowej spełnił wszelkie kryteria członków jury i został laureatem w kategorii "Najlepszy polski film". 

- Ten film był bardzo dobrze zrobiony, zagrany, miał w sobie jakąś poezję i tajemnicę. W ogóle sam pomysł, żeby film zaczynać wierszem i rozważaniami poetyckimi, też był oryginalny - mówił w "Kulturalnej Jedynce" reżyser Radosław Piwowarski, członek jury. - To był film, który się wyróżniał. Takiej pięknej sceny pocałunku między dziewczynami o zapadającym zmierzchu dnia nie widziałem od wielu lat w żadnym filmie na ekranie - zaznaczył. 

Skąd pomysł na tytuł filmu? 

"Blue Hour" opowiada o uczuciu rodzącym się między kelnerką, pracującą w barze w niewielkiej miejscowości, a kobietą, która pewnego dnia pojawia się w tym barze. Skąd pomysł na tytuł filmu? - Wiele lat temu rozmawiałam z przyjacielem na temat zachodów słońca i on powiedział, że woli niebieską godzinę, bo zachody słońca są trochę banalne, i to mi utkwiło w pamięci - powiedziała reżyserka etiudy Stacey Rushchak. - Wkrótce potem widziałam zdjęcie zrobione przez fotografa (którego nazwiska teraz nie pamiętam) i była właśnie niebieska godzina. Zbudowałam scenariusz wokół tej fotografii, którą w pewnym stopniu odtwarzamy w filmie - przyznała. 

źródło: Warszawska Szkoła Filmowa/YouTube

Miłość problematyczna, pozbawiona nadziei 

Wszystkie 14 filmów o miłości stworzonych przez młodych, polskich czy studiujących w Polsce filmowców pokazuje miłość problematyczną, pozbawioną nadziei i optymizmu. W żadnym z tych filmów nie ma miłosnej jasności. - Widziałam te filmy, ponieważ niektóre z nich powstały w tym samym czasie co mój. To były nasze filmy dyplomowe, więc myślę, że psychologicznie przechodziliśmy przez podobne rzeczy. Myślę, że bardzo trudno jest być osobą po dwudziestce w dzisiejszym świecie, w którym przyszłość jest bardzo niepewna - stwierdziła Stacey Rushchak. - Jako filmowcy po prostu próbujemy rozgryźć pewne rzeczy. Moment ukończenia szkoły filmowej i próba przejścia do czegoś większego, bardziej profesjonalnego, są przerażające, więc kiedy robimy film dyplomowy, jesteśmy w ogromnym lęku egzystencjalnym, przechodzimy mały kryzys i to może przełożyć się na pracę - dodała. 


POSŁUCHAJ

21:46

Polski film "Blue Hour" zwycięzcą w konkursie Blaue Blume, (Kulturalna Jedynka)

 

Poza tym w audycji:

- O spektaklu "Scena Bufor - quasi-opera deklaratywna" w Instytucie Teatralnym w Warszawie, który w drugą rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę udostępnia swoją scenę ukraińskim artystom uchodźcom.

- Recenzja spektaklu muzycznego "Apetyt na czereśnie" według Agnieszki Osieckiej, z Marią Niklińską i Rafałem Olbrychskim, który można zobaczyć w warszawskim teatrze Imka.

Zobacz także:

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadziła: Magda Mikołajczuk

Data emisji: 18.02.2024 r.

Godzina emisji: 23.10

ans/kormp

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.