Kiedy wydajemy pieniądze na nietrafione zakupy? - Najczęstszymi sytuacjami, które widzę u swoich kursantów, jest kawa na mieście. Nie chodzi o to, żeby w ogóle jej nie pić na mieście, tylko żeby kontrolować ilość tej kawy i zastanowić się, czy do każdej kawy potrzebne jest ciacho czy jakiś dodatek - komentuje Joanna Łopuszyńska.
Dajemy się też nabrać na różne promocje. - Przeważnie przy zakupach online wyskakuje nam informacja, że np. od 150 czy 200 zł jest darmowa wysyłka albo pojawia się dodatkowy rabat, więc chcąc dobić do tej kwoty, po prostu dokładamy do tego koszyka więcej, więcej i więcej. Często są to rzeczy, których nie potrzebujemy - zauważa ekspertka.
Ubrania, w których nie chodzimy, i jedzenie na zapas
- Kolejnym takim elementem są zakupy, które robimy szczególnie przez internet i dotyczą zazwyczaj odzieży. Otrzymujemy przesyłkę, odzież nam nie pasuje, ale nie oddajemy jej, tylko zostaje u nas w szafie i gdzieś tam zalega - wylicza Joanna Łopuszyńska.
Na sumieniu mamy również kupowanie jedzenia na zapas. - Załadowujemy lodówkę po brzegi, a potem okazuje się, że trzeba połowę z tych rzeczy wyrzucić, bo skończył się termin ważności albo po prostu się zepsuły. Nie liczymy tego, ile tych pieniędzy ląduje już nie przysłowiowo, tylko faktycznie w koszu - dodaje.
Wydawanie pieniędzy można kontrolować
W jaki sposób powinniśmy kontrolować wydatki? Możemy notować, ile pieniędzy wydaliśmy konkretnego dnia.
- To powoduje, że w głowie uruchamia się proces myślowy o tym, co się zadziało. Jeśli to wzbudza w nas refleksję, że jednak powinno być trochę inaczej, to mamy szansę już następnego dnia jakby włączyć świadomość i uważność na to, co robimy, i podziałać zupełnie inaczej - podpowiada Joanna Łopuszyńska.
Na naszą świadomość na pewno zadziałają również paragony. Warto je zbierać i wieczorem po prostu przeglądać…
Czytaj także:
Tytuł audycji: Sygnały dnia
Materiał: Weronika Puszkar
Data emisji: 26.02.2024 r.
Godzina emisji: 8.41
DS/wmkor
Jak wydawać mniej na zakupy? Ekspert podpowiada, czego nie kupować - Jedynka - polskieradio.pl