Protest rolników. Prof. Wąs: polityka rolna jest bardzo kosztowna

Data publikacji: 27.02.2024 12:50
Ostatnia aktualizacja: 27.02.2024 13:44
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Rolnicy z całej Polski kontynuują protesty. Ich powodem jest m.in. niedawna decyzja Komisji Europejskiej o przedłużeniu bezcłowego handlu z Ukrainą do 2025 roku, a także sprzeciw wobec prowadzonej przez Unię Europejską polityce Zielonego Ładu
Rolnicy z całej Polski kontynuują protesty. Ich powodem jest m.in. niedawna decyzja Komisji Europejskiej o przedłużeniu bezcłowego handlu z Ukrainą do 2025 roku, a także sprzeciw wobec prowadzonej przez Unię Europejską polityce Zielonego Ładu, Autor - PAP/Leszek Szymański
- Rolnicy kupili drogie nawozy rok temu, zużyli je i mają zboże zebrane jesienią ubiegłego roku, które chcieliby sprzedać po cenie adekwatnej do zakupionych nawozów, a ceny obecnie są znacznie niższe - tłumaczył w Programie 1 Polskiego Radia prof. Adam Wąs z Instytutu Ekonomii i Finansów SGGW.

Od kilkunastu dni w całej Polsce trwają liczne protesty rolników, którzy blokują m.in. drogi, trasy szybkiego ruchu, autostrady, a także przejścia graniczne z Ukrainą. Rolnicy sprzeciwią się napływowi ukraińskich towarów, a także polityce europejskiej związanej z tzw. Zielonym Ładem.

Europejski Zielony Ład to pakiet inicjatyw politycznych, którego celem jest skierowanie UE na drogę transformacji ekologicznej, a ostatecznie - osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. Pakiet obejmuje inicjatywy w ściśle powiązanych ze sobą obszarach, np. klimatu, środowiska, energii, transportu, przemysłu, rolnictwa oraz zrównoważonego finansowania.

Rolnicy w związku ze swoimi postulatami zapowiedzieli centralne manifestacje w Warszawie. Odbywają się one we wtorek 27.02 i będą powtórzone w środę 6 marca.

Gość PR1 ocenił, że protesty sektora rolnego są związane z nagromadzeniem niekorzystnych okoliczności, które "wszystkie na raz stawiają rolników w bardzo niekorzystnej sytuacji". - Rolnicy kupili drogie nawozy rok temu, zużyli je i mają zboże zebrane jesienią ubiegłego roku, które chcieliby sprzedać po cenie adekwatnej do zakupionych nawozów, a ceny obecnie są znacznie niższe - tłumaczył prof. Adam Wąs.

Najbardziej kosztowny sektor gospodarki

Prof. Wąs przypomniał unijne założenia wspólnej polityki rolnej. - Ma ona utrzymać dochody rolników na racjonalnym poziomie, dbać o rozwój obszarów wiejskich utrzymując tam ludność, czyli dawać zatrudnienie; ma jednocześnie być ekologiczna i konkurencyjna. Pytanie, jak to wszystko pogodzić - pytał gość audycji.

Unia Europejska wyda w latach 2021-2027 na wspólną politykę rolną 387 mld euro. - Polityka rolna jest bardzo kosztowną polityką - przyznał prof. Wąs.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu rozmowy.

POSŁUCHAJ

09:07

Prof. Adam Wąż o powodach, dla których protestują rolnicy (Jedynka/W samo południe)

Gość: prof. Adam Wąs (SGGW)

Data emisji: 27.02.2024

Godzina emisji: 12.21

st

wmkor

Sygnały dnia
Sygnały dnia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.