Ptaki wracają do Polski. Dlaczego nie czekają na kalendarzową wiosnę?

Data publikacji: 28.02.2024 12:30
Ostatnia aktualizacja: 28.02.2024 12:39
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Do Polski wracają ptaki, które zimowały w ciepłych krajach
Do Polski wracają ptaki, które zimowały w ciepłych krajach, Autor - Stanislaw Bielski/REPORTER
Do Polski z ciepłych krajów wracają już ptaki. - Zameldowały się czajki, skowronki, żurawie, a nawet lerki. Ptasia wiosna rozpoczęła się na dobre - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Sebastian Menderski z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Dlaczego ptaki przylatują do nas już teraz?
  • Do astronomicznej i kalendarzowej wiosny mamy jeszcze prawie miesiąc, ale ta termiczna jest już z nami od pewnego czasu.
  • Okazuje się, że ptaki również odczuwają wcześniejsze przyjście wiosny.
  • Dlaczego przylatują teraz, a nie czekają na koniec marca?

Sebastian Menderski zwraca uwagę, że podczas tegorocznego lutego mamy temperaturę wyższą o 5 stopni Celsjusza niż wynosi średnia dla ostatnich 30 lat. - To jest bardzo duża zmiana i my to widzimy rozglądając się tak naprawdę wokół, patrząc na termometry i na to, co wychodzi z ziemi, bo pojawiają się już wiosenne kwiaty, w tym tulipany. Wybudzają się nawet płazy, które potrzebują ciepła. To oznacza, że ta temperatura jest dużo wyższa niż powinna być - twierdzi.

Ekspert wyjaśnia, że "te zmiany nie są dla nas dobre, bo oznaczają wiele różnych dynamicznych zjawisk i niekoniecznie korzystnych".


POSŁUCHAJ

08:56

Ptaki wracają do Polski. Dlaczego nie czekają na kalendarzową wiosnę? (Jedynka/Cztery pory roku)

 

Które ptaki przyleciały do Polski?

Jak okazuje się, ptaki na zmianę pogody reagują bardzo szybko. - To nie jest tak, że one czekają do któregoś dnia marca, żeby ruszyć w migrację. Im szybciej zaczynają, to dla nich tym lepiej, bo chcą szybciej zająć miejsca gniazdowe, bo będą mogły wtedy wybrać te lepsze - tłumaczy Sebastian Menderski.

- Już bardzo intensywnie migrują gęsi. Do tej pory były to jeszcze takie przemieszczenia lokalne, ale już w tej chwili ciągną na wysokim pułapie, w klasycznej literze V, czyli te stada migrujące kierunkowo. Powinno to być trochę później, ale migracja już ruszyła na dobre. Zameldowały się czajki, skowronki, żurawie, a nawet lerki, czyli skowronki borowe, które nie pojawiają się jako pierwsze. Ptasia wiosna rozpoczęła się na dobre, więc będziemy obserwować kolejne gatunki, które do nas przylatują - dodaje ekspert.

Czym jest murmuracja ptaków?

Naukowcy od lat badają niezwykłe podniebne widowiska w wykonaniu ptaków. Chodzi o tzw. murmurację ptaków.

- Murmuracja dotyczy zjawiska, które chyba każdy z nas miał okazję obserwować. Jest to synchroniczny, falujący i wibrujący lot. Ptaki łączą się w duże stada, liczące nawet po kilka czy kilkanaście tysięcy osobników i tworzą na niebie różne kształty. One zmieniają się bardzo płynnie, np. kiedy pojawia się jakiś drapieżnik, potrafią dynamicznie zmienić kształt, polecieć bardzo szybko na dół, a chwilę później do góry - opisuje Sebastian Menderski.

Istotne jest to, że odległość między osobnikami w takim stadzie jest równa. Ptaki nie zderzają się ze sobą i nie rozdzielają się. Razem czują się także bezpieczniej. - Jest to niezwykle ciekawe zjawisko, które pojawia się przed wieczorem, kiedy ptaki poszukują miejsca na nocleg - wyjaśnia gość Jedynki.

Czytaj także:

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadziła: Agnieszka Kunikowska

Gość: Sebastian Menderski (Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków)

Data emisji: 28.02.2024 r.

Godzina emisji: 11.16

DS

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.