Orędzie Bidena. "Ukraina stała się problemem amerykańskiej polityki wewnętrznej"

Data publikacji: 08.03.2024 18:45
Ostatnia aktualizacja: 08.03.2024 18:55
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Prezydent USA, Joe Biden zwrócił się do Amerykanów w nieco ponadgodzinnym orędziu o stanie państwa
Prezydent USA, Joe Biden zwrócił się do Amerykanów w nieco ponadgodzinnym orędziu o stanie państwa, Autor - EPA/WILL OLIVER Dostawca: PAP/EPA
Prezydent USA, Joe Biden zwrócił się do Amerykanów w nieco ponadgodzinnym orędziu o stanie państwa. Przed połączonymi izbami Kongresu Biden powiedział, że najeżdżając Ukrainę Rosja sieje chaos w całej Europie i poza nią. 
  • W dorocznym orędziu o stanie państwa prezydent USA Joe Biden zapowiedział, że Ameryka nie wycofa się ze wspierania Ukrainy.
  • Biden ostro skrytykował Donalda Trumpa za gotowość porzucenia sojuszników z NATO, nazywając wypowiedzi byłego prezydenta niebezpiecznymi.
  • Czy istnieje szansa, by w najbliższej przyszłości amerykańscy doszli do porozumienia ws. pakietu pomocowego?

Dlaczego w USA wciąż nie ma zgody na pomoc dla Ukrainy?

Prof. Bohdan Szklarski zwraca uwagę, że wbrew staraniom europejskich przywódców i zaangażowaniu samego prezydenta Ukrainy sprawa amerykańskiej pomocy "zapętliła się". - Ukraina stała się problemem polityki wewnętrznej, a nie problemem polityki zagranicznej - uważa. Republikanie w pewnym momencie połączyli tę kwestię z kryzysem migracyjnym. - Stwierdzili, że muszą wydostać od prezydenta Bidena coś dla siebie - precyzuje. 

Gość audycji uważa, że gdyby jesienią doszło do porozumienia to Republikanie mogliby mówić o swoim sukcesie w kontekście bardziej rygorystycznych reguł migracyjnych. - W momencie, gdy Demokraci uparli się, że absolutnie na to się nie zgodzą okazało się, że zobowiązania wobec Ukrainy i europejskich sojuszników nie wystarczą do przekonania przynajmniej części Republikanów - analizuje. 

POSŁUCHAJ

19:26

Joe Biden wygłosił orędzie. Co z amerykańską pomocą dla Ukrainy? (Więcej świata/Jedynka)

Jak wygląda sytuacja w Partii Republikańskiej?

W międzyczasie Partia Republikańska rozpadła się na mniejsze frakcje, które nie potrafią dojść do porozumienia ws. dalszego przywództwa. - Ta niewielka grupa, która uznała, że zmusi Demokratów do zmian polityki granicznej, łącząc to z Ukrainą, przeważyła w Partii Republikańskiej. Gdy Demokraci zrozumieli, że oni muszą się porozumieć, to pojawił się Donald Trump - przypomina prof. Szklarski. 

Były prezydent, który zamierza ubiegać się o reelekcję zaproponował, by ze sprawy granicy zrezygnować. - Dziś nie bardzo wiadomo, co należałoby zaoferować Republikanom, żeby poparli pakiet pomocy zagranicznej. Oni już nie chcą "granicy" - wskazuje rozmówca Magdaleny Skajewskiej. W ten sposób Republikanie liczą na argumenty mogące przydać się w kampanii wyborczej. 

W audycji również:

- fentanyl sieje spustoszenie w USA i nie tylko tam - w 2022r. aż kilkadziesiąt osób w Niemczech zmarło na skutek przedawkowania tej substancji, a policja z Łotwy poinformowała z kolei, że niebezpieczny opioid może być produkowany na terenie kraju. Jurgen Stock z Interpolu ostrzega — kryzys opioidowy pojawił się już u bram Europy,

- Irlandczycy w referendum zdecydują, czy chcą zmienić konstytucję. Chodzi o trzy pytania: pierwsze dotyczące definicji roli kobiety, drugie poszerzenia definicji rodziny, trzecie zaś poświęcone zapisowi mówiącemu, że opieka nad starszymi i chorymi to przede wszystkim domena rodziny.

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadziła: Magdalena Skajewska

Goście: Adam Dąbrowski, prof. Bohdan Szklarski (Ośrodek Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego oraz Collegium Civitas)

Data emisji: 08.03.2024

Godzina emisji: 17.30

mg

Muzyczna Jedynka
Muzyczna Jedynka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.