25 lat Polski w NATO. Ekspert: rola naszego kraju gigantycznie wzrosła

Data publikacji: 12.03.2024 19:30
Ostatnia aktualizacja: 12.03.2024 19:35
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Polska 25 lat przystąpiła do NATO
Polska 25 lat przystąpiła do NATO, Autor - Przemysław Chmielewski/Polskie Radio
Andrzej Kiński, redaktor naczelny magazynu Wojsko i Technika powiedział w Programie 1 Polskiego Radia, że nasz kraj "zdobywał w Sojuszu kompatybilność przez ładnych parę lat". Dziś, po 25 latach obecności w NATO, Polska pełni kluczową rolę, m.in. w związku z pomocą dla Ukrainy.
  • Dokładnie 25 lat temu, 12 marca 1999 roku, w Independence w stanie Missouri w USA odbyła się uroczystość oficjalnego przyjęcia Polski, Czech i Węgier do NATO.
  • Kluczowym kryterium działania w strukturach NATO poszczególnych państw jest przeznaczanie minimum 2 procent wydatków budżetu na obronność.
  • Dziś Polska pełni kluczową rolę w Sojuszu.

Obecność amerykańskich żołnierzy w Polsce najlepiej pokazuje, jak bardzo zmieniła się rola naszego kraju w Sojuszu, ale także NATO i świat wokół Polski. - Oczywiście tak, ale pamiętajmy, że nie tylko Amerykanie stacjonują na terytorium naszego kraju. Są to również kontyngenty z innych państw NATO, chociażby Brytyjczycy i Rumuni. W Polsce odbywają się w tej chwili epizody związane z największymi natowskimi ćwiczeniami - mówił Andrzej Kiński.

Chodzi o Steadfast Defender, w ramach których organizowane są największe polskie ćwiczenia Dragon-24 w formule międzynarodowej. - Również nasze kontyngenty wojskowe stacjonują w innych państwach, np. w Rumunii, na Łotwie, lotnicy rotacyjnie na Litwie czy mniejsze kontyngenty we Włoszech, Turcji (…). Nasi żołnierze są w kilkunastu państwach na całym świecie w różnych formatach - dodawał.


POSŁUCHAJ

36:07

25 lat Polski w NATO. Ekspert: rola naszego kraju gigantycznie wzrosła (Jedynka/Więcej świata)


Kompatybilność z Sojuszem

Andrzej Kiński zwrócił uwagę, że Polska w Sojuszu "zdobywała kompatybilność przez ładnych parę lat". - Chociażby poczynając od kwestii językowych, bo jednak tym językiem na szczeblach dowodzenia Sojuszu jest język angielski. Wiele lat trwało dostosowanie sprzętu produkcji sowieckiej czy polskiej do działania w pewnych systemach NATO, bo one muszą umieć się rozpoznawać, ale muszą też ze sobą rozmawiać - wyjaśniał.

- Poza tym ogromny wysiłek modernizacyjny doprowadził nasze wojsko do tego miejsca, w którym ono jest - kontynuował.

Jaka jest rola Polski w NATO?

Jak Polska odnajduje się jako państwo frontowe wschodniej flanki? - Wydaje mi się, że dobrze. Chociaż oczywiście nigdy nie ma takich sytuacji idealnych, żeby nie mogło być lepiej. Jednak doskonale zareagowaliśmy jako społeczeństwo, tak samo nasze siły zbrojne i struktury państwa (jeśli chodzi o wojnę na Ukrainie - red.) - mówił Andrzej Kiński.

Ekspert przyznał, że rola Polski bardzo wzrosła w związku z tym, że jest pewnego rodzaju miejscem, przez który przechodzi praktycznie cała pomoc dla Ukrainy. - Polska rzeczywiście jest tym hubem (…). Rola naszego kraju gigantycznie dzięki temu wzrosła, a my wywiązujemy się z tego. Też dzięki temu na naszym terytorium znajduje się więcej oddziałów sojuszniczych - dodawał ekspert.

Poza tym w audycji:

- Prezydent i premier w Stanach Zjednoczonych. Relacje Karola Darmorosa i Karola Surówki.

- Relacje polsko-amerykańskie w kontekście wizyty prezydenta i premiera w Waszyngtonie. Relacje transatlantyckie. Gość: Michał Baranowski, dyrektor The German Marshall Fund of United States.

- Wojska pancerne, artyleria, lotnicy, specjaliści od logistyki, a nawet marynarze. W Polsce stacjonuje na stałe już ponad 10 tysięcy amerykańskich żołnierzy. Eksperci nie mają wątpliwości, że to realna siła, która studzi zapędy Rosji. Materiał Katarzyny Semaan.

- Polscy żołnierze stacjonujący w Rumunii w ramach NATO. Materiał Piotra Piętki.

- W Polsce odbywają się najważniejsze z ćwiczeń NATO. To jasny sygnał wysyłany przez Sojusz, że wschodnia flanka, w tym nasz kraj, odgrywają istotną rolę dla NATO. Jak Polskę widzą żołnierze wojsk sojuszniczych? Materiał reporterski Pawła Kurka.

- Polonia amerykańska i jej znaczenie w Stanach Zjednoczonych. Jak Polonia wspomina przystąpienie Polski do NATO? Gość: Jan Pachlowski, korespondent Polskiego Radia z Florydy, członek Polonii amerykańskiej.

- Z Cypru wypłynął statek z pomocą humanitarną dla Strefy Gazy. Statek ten holuje barkę, na pokładzie której znajduje się 200 ton żywności. Jednocześnie szefowa Komisji Europejskiej poinformowała o utworzeniu nowego korytarza z pomocą humanitarną dla Strefy Gazy. Konflikt w Strefie doprowadził do pogłębienia się kryzysu humanitarnego w tej części świata. Materiał Magdaleny Skajewskiej.

Czytaj także:

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki 

Goście: Andrzej Kiński (redaktor naczelny magazynu Wojsko i Technika), Michał Baranowski (dyrektor The German Marshall Fund of United States)

Data emisji: 12.03.2024

Godzina emisji: 17.18

DS

Aktualności radiowej Jedynki
Aktualności radiowej Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.