Działalność Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego - ITI
Idea powołania Międzynarodowego Instytutu Teatralnego pojawiła się w 1946 roku. Dwa lata później, 1 lipca, w Pradze osiem krajów (w tym Polska) podpisało akt założycielski. Polskie Centrum ITI powstało w 1958 roku i działało prężnie. Wiele zmieniło się w latach 90. - Koniec lat 90. i początek lat dwutysięcznych to był bardzo trudny moment, w którym zachodziło wiele zmian, m.in. skończyło się centralne finansowanie, stałe dotacje i należało przejść na system poszukiwania grantów. Tak samo, jak wszystkie inne stowarzyszenia i fundacje, ITI stał się stowarzyszeniem i musiał działać według tych zasad - opowiada Karolina Kirsz. - Od 2013 roku do Centrum ITI dołączyła, z inicjatywy starszych członków, grupa młodych ludzi i zaczęliśmy budować nową jakość. Od tego czasu udało się przeprowadzić bardzo wiele projektów, ale początki były naprawdę bardzo trudne - przyznaje.
Jaką misję pełni teatr?
Historia teatru, nie tylko polskiego, pokazuje, że główny cel spektakli stanowi rozrywka. - My uważamy, że teatr jest medium, które jest zdolne wpływać na to, jak widzimy świat, jak go postrzegamy i jak go wręcz możemy zmieniać. Nie mamy takiego myślenia, że jest to tylko rozrywka, chęć zapomnienia. To jest coś dużo istotniejszego - podkreśla gość Jedynki. - Pośród naszych najważniejszych projektów w ostatnich latach były takie, które służyły zmianie pewnej świadomości środowiskowej, m.in. projekt "Granice w teatrze" - mówi.
- Ten projekt pokazał, że w polskim środowisku teatralnym nastąpiły pewne przemiany. Nagle do świadomości zaczęło się wdzierać, że przemoc nie jest koniecznym, integralnym elementem, aby tworzyć dobry teatr, tylko że dobry tak czasami powstał, pomimo tego, że jakieś przemocowe sytuacje miały miejsce - dopowiada rozmówczyni Anny Stempniak.
Karolina Kirsz: teatr to nie tylko artyści
Jednym z ważnych projektów Polskiego Centrum ITI była "Warszawska Technika Teatralna". - To projekt, który również zmieniał świadomość i kładł nacisk na to, że teatr to nie tylko artyści, którzy wychodzą na scenę, ale również inni zaangażowani w proces teatralny, zaczynając od techniki teatralnej, poprzez rzemieślników, akustyków technicznych, garderobiane panie i wszystkich innych, którzy tworzą teatr - zaznacza. - To dosyć potężna zmiana, jeżeli chodzi o myślenie o teatrze. To nie tylko scena, ale również zaplecze - dodaje.
Czytaj również:
Dzień Teatru ustanowiono w czerwcu 1961 roku podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach (działającego pod auspicjami UNESCO). Jego ustanowienie zaproponował Arvi Kivimaa, prezydent Fińskiego Instytutu ITI. Dzień obchodów ustalono na 27 marca, rocznicę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu. Od tego czasu Dzień Teatru jest obchodzony corocznie przez ponad sto narodowych ośrodków ITI.
Tytuł audycji: Skarby kultury polskiej
Prowadziła: Anna Stempniak
Gość: Karolina Kirsz (przewodnicząca Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego ITI)
Data emisji: 27.03.2024 r.
Godzina emisji: 23.41
ans/wmkor