Kiedy powstała Poznańska Orkiestra Rozrywkowa?
Poznańska Orkiestra Rozrywkowa PRiTV przez dekady była zjawiskiem na polskim rynku muzycznym. Dziś, wspominając dokonania grupy Zbigniew Górny ma wiele refleksji. - Po pierwsze ogromna pasja, którą wkładaliśmy we wszystko, co wtedy robiliśmy. Słuchając muzyki, nagrywając, a potem wzajemnie oceniając te nasze produkcje - zwraca uwagę w rozmowie z Marcinem Kusym.
Lata 70. XX wieku to rozwój dyskoteki, muzyki amerykańskiej. - To dostęp do tych nowych trendów. W związku z tym mieliśmy pasję, żeby poznać tę muzykę od korzeni - przyznaje Zbigniew Górny i dodaje, że członkowie zespołu jako jedni z pierwszych sprowadzali instrumenty elektroniczne z zagranicy. Przyjęło się uważać, że Poznańska Orkiestra Rozrywkowa była wówczas najnowocześniej grającą orkiestrą w Polsce. I nie tylko.
Zasięg (nie)tylko ogólnopolski
Wyjątkowe brzmienie trafiało bowiem również poza granice kraju. - Duża część naszych nagrań została sprzedana podczas targów muzycznych MIDEM w Cannes. Do dzisiaj funkcjonują jako podkłady do różnych historii - zwraca uwagę kompozytor. Przypomina również o tym, jak zgraną grupę wtedy zorganizowano. - Wszyscy byliśmy kolegami, którzy współtworzyli hasło "orkiestra" - wskazuje.
Zobacz także:
Kto współpracował z Poznańską Orkiestrą Rozrywkową?
Zbigniew Górny precyzuje, że jako dyrygent "żył z pasji i umiejętności" muzyków. - To im podrzucałem pomysły, które mieli wyszukać wśród amerykańskich gitarzystów. Nie mówiąc już o świetnych muzykach, którzy grali jazz, jak Piotr Kałużny czy Alek Maliszewski. To byli ludzie, którzy pasjonowali się nową muzyką i do tej orkiestry wnieśli swoje pomysły i talent. Ja byłem tym tzw. zawiadowcą ruchu, który składał to wszystko - wspomina.
Ważnymi dla Poznańskiej Orkiestry Rozrywkowej PRiTV byli Janusz Piątkowski oraz Krzesimir Dębski. Współpracowano ponadto z grupą wokalną "Fart". - Na jednym z festiwali w Sopocie, w chórku, śpiewała z nami Basia Trzetrzelewska - wskazuje Górny. Zdradza, że przygotowując 20-lecie wysłał zaproszenia do co najmniej stu osób, które przez ten czas tworzyły orkiestrę. Warto wymienić m.in. Piotra Szulca, Grażynę Łobaszewską czy Hannę Banaszak.
YouTube/Zbigniew Górny - temat
Poznańska Orkiestra Rozrywkowa i Gary Brooker
Działalność Poznańskiej Orkiestry Rozrywkowej była wielopoziomowa. Członkowie zespołu często gościli na antenie Programu 1 Polskiego Radia, akompaniowali również międzynarodowym gwiazdom. - Graliśmy z czołówką piosenkarek i piosenkarzy tzw. demoludów. Ponadto przyjechała cała grupa fantastycznych artystów z Zachodu - zauważa gość Jedynki. Jedną z tych gwiazd był Gary Brooker.
Współpraca z brytyjskim wokalistą, kompozytorem i klawiszowcem znanym z występów w grupie Procol Harum stanowiła ogromne wyzwanie. - Parę siwych włosów mi przybyło. Mało czasu na przygotowanie. Mieliśmy do czynienia z zachodnim podejściem: "dwie próby i gramy". My, wschodząca orkiestra, musieliśmy sprawdzić czy dajemy radę z tą klasyką. (...) On miał wtedy robić solową karierę wchodząc na rynki Europy Wschodniej - tłumaczy.
---
Dawnych nagrań Poznańskiej Orkiestry Rozrywkowej PRiTV można posłuchać na płytach "Butik", "Wizjer", "Dekoder" czy "Magma". Ta ostatnia, w ubiegłym tygodniu, była Płytą Tygodnia w Programie 1 Polskiego Radia.
Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka
Prowadził: Marcin Kusy
Gość: Zbigniew Górny (kompozytor)
Data emisji: 27.03.2024 r.
Godzina emisji: 14.23
mg/pj