Bezpieczna podróż na Święta Wielkanocne. O czym musi pamiętać kierowca?

Data publikacji: 29.03.2024 17:30
Ostatnia aktualizacja: 30.03.2024 13:06
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Przed wyjazdem na święta musimy pamiętać o kilku ważnych rzeczach. To znaczy?
Przed wyjazdem na święta musimy pamiętać o kilku ważnych rzeczach. To znaczy?, Autor - Prostock-studio/shutterstock
Podczas Świąt Wielkanocnych wielu Polaków wyruszy w dłuższe lub krótsze podróże. O czym powinniśmy pamiętać za kierownicą? - Będąc kierowcą, musimy odpowiadać nie tylko za siebie, ale też obserwować sytuację na drodze i przewidywać, co się może wydarzyć, bo na drodze dzieje się wiele - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Robert Rybicki, instruktor techniki jazdy (Tor Modlin).
  • W ciągu najbliższych dni na wielu drogach szybkiego ruchu, ekspresowych czy autostradach na pewno ruch będzie zdecydowanie większy niż zwykle.
  • To oczywiście podyktowane jest tym, że wyjeżdżamy na święta Wielkiejnocy.
  • Pamiętajmy o tym, że pogoda jest zmienna. Choć zapowiadają się bardzo ciepłe święta, to w wielkanocny poniedziałek mogą pojawić się opady deszczu.

Jeżeli na święta wybieramy się w długą podróż, powinniśmy najpierw odwiedzić stację diagnostyczną i sprawdzić, czy nasze auto jest sprawne. - Jeździmy w różnych warunkach drogowych, po nierównościach i w innych trudnych warunkach, dlatego warto sprawdzić nasz pojazd. Stąd mamy przeglądy okresowe, które są wykonywane zgodnie z przepisami po to właśnie, żeby temu zapobiegać - zauważa Andrzej Baranowski z Zespołu Szkół Samochodowych i Licealnych nr 1 w Warszawie.

Podczas przeglądu sprawdzane są m.in. amortyzatory, ciśnienie w ogumieniu, zbieżność, siły hamowania i luzy w zawieszeniu.


POSŁUCHAJ

11:01

Bezpieczna podróż na Święta Wielkanocne. O czym musi pamiętać kierowca? (Bezpieczna Jedynka/Jedynka)

 

Kierowca musi wypocząć

Przed podróżą kierowca powinien być wypoczęty. Dlaczego to jest tak ważne? - Co trzeci wypadek drogowy ma u swojego źródła zmęczenie kierowcy. Zmęczeni odbieramy zdecydowanie mniej informacji spośród tych, które są ważne ze względu na bezpieczeństwo kierowania samochodem. Mniej więcej połowa ważnych informacji jest przez nas odrzucana i ignorowana. Dzieje się to poza naszą świadomością - tłumaczy Andrzej Markowski, psycholog ruchu drogowego.

Duże zmęczenie prowadzi do zjawiska mikrosnu, który może trwać 6 sekund, a nawet dłużej. - Wtedy kończy się to zawsze tragedią drogową - twierdzi ekspert.

Pamiętajmy, że kierowcę dekoncentrują również żywiołowe rozmowy z pasażerami czy nawet te przez zestaw głośnomówiący. Sprawiają, że patrzy na drogę, ale jednocześnie nie widzi tego, co dzieje się wokół samochodu.

Sprawdźmy nasze ogumienie

O tej porze roku szczególnie ważne jest dobre ogumienie. - Postawiłbym na to, żeby mieć w samochodzie w miarę świeże opony, czyli takie, które mają maksymalnie 3-4 lata. Nie sugerujmy się tą minimalną głębokością bieżnika podawaną w przepisach, tzn. 1,6 mm, bo ona jest śmieszna. Policjant dowodu nie zabierze, ale taka graniczna głębokość bieżnika w oponie to 4 mm - mówi Robert Rybicki, instruktor techniki jazdy Tor Modlin.

Zadbajmy również o to, żeby koła były napompowane, ponieważ ciśnienie w ogumieniu ma duży wpływ na to, jak samochód reaguje na skręty czy hamowanie.

Głód i przejedzenie

Okazuje się, że zachowaniu uwagi na drodze nie sprzyja ani odczucie głodu, ani nadmierna sytość. - Głód sam w sobie może nie jest tak niebezpieczny, bo on trochę obniża koncentrację, może daje uczucie zmęczenia. Powoduje jednak, że kierowca chciałby podjadać w trakcie prowadzenia pojazdu, co jest sytuacją zagrażającą życiu podobnie jak rozmowa przez telefon komórkowy - tłumaczy Anna Drobińska, lekarz gastroenterolog, transplantolog z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

- Objedzenie, ciężkostrawny posiłek przyjęty przed prowadzeniem pojazdu, to z kolei uczucie senności, spowolnienia, mogące doprowadzić nawet do zaśnięcia za kierownicą - dodaje.

Ekspert w związku z tym radzi, żeby przed dłuższą trasą zjeść niewielki, lekkostrawny posiłek. A zabrane w podróż jedzenie lepiej schować do bagażnika, żeby nie rozpraszało nas w trakcie jazdy.

Czytaj także:

Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka

Prowadzili: Klaudia Wasiek i Patryk Kuniszewicz

Goście: Andrzej Baranowski (Zespół Szkół Samochodowych i Licealnych nr 1 w Warszawie), Andrzej Markowski (psycholog ruchu drogowego), Robert Rybicki (instruktor techniki jazdy Tor Modlin), Anna Drobińska (lekarz gastroenterolog, transplantolog z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku)

Data emisji: 29.03.2024 r.

Godzina emisji: 17.10

DS/mg/wmkor


"Bezpieczna Jedynka" w radiowej Jedynce "Bezpieczna Jedynka" w radiowej Jedynce
Familijna Jedynka
Familijna Jedynka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.