Z wielu europejskich i światowych stolic płyną poważne głosy potępienia izraelskich działań. - To będzie poważny problem dla Izraela, bo to oczywiście nie jest pierwszy atak na pracowników organizacji humanitarnych. Przecież Izrael wcześniej bombardował placówki innych organizacji ONZ i innych niosących pomoc Palestyńczykom w Strefie Gazy - komentuje prof. Jarosław Jarząbek.
- Po raz pierwszy zginęli jednak obcokrajowcy. To jest już kolejny poważny cios wizerunkowy dla Izraela. Izraelowi będzie bardzo ciężko wytłumaczyć się z tego. Izraelska narracja o prowadzeniu humanitarnej kampanii wojskowej w Strefie Gazy, że Izrael stara się minimalizować straty wśród ludności cywilnej, legła w gruzach. Izraelowi nie uda się przekonać już teraz chyba nikogo do tego, że armia izraelska prowadzi operację w Strefie Gazy z poszanowaniem prawa międzynarodowego, humanitarnego i z zamiarem oszczędzania życia cywilów - dodaje ekspert.
Lekceważą prawo międzynarodowe?
Prof. Jarosław Jarząbek zwraca uwagę, że jeśli chodzi o wizerunek Izraela, to prawdopodobnie premier Benjamin Netanjahu, członkowie jego rządu i partii skrajnie nacjonalistycznych nie przejmują się tym. - Oni mają bardzo lekceważący, a powiedziałbym, że nawet pogardliwy stosunek do prawa międzynarodowego, jak i do międzynarodowego prawa humanitarnego - mówi.
- Drugą sprawą jest wizerunek Izraela jako państwa i Izraelczyków jako narodu, który tę wojnę prowadzi. To jest coś, co długoterminowo będzie oddziaływało. Myślę, że konsekwencje wizerunkowe, jeśli chodzi o opinię międzynarodową, będą odczuwali jeszcze przez wiele lat. Pewnie będzie to jeszcze na długo po tym, jak zakończy się obecna odsłona wojny - kontynuuje.
Poza tym w audycji:
- Partia prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana poniosła porażkę w niedzielnych wyborach lokalnych, przegrywając ze świecką opozycją. Główna opozycyjna Republikańska Partia Ludowa (CHP) zdobyła władzę w największych miastach i umocniła swoją pozycję w niektórych dotychczasowych bastionach konserwatystów. Materiał Katarzyny Semaan. Rozmowa z dr. Konradem Zasztowtem z Uniwersytetu Warszawskiego.
- Trzeci kraj w Europie zalegalizował marihuanę. Od początku kwietnia w Niemczech można ją posiadać na własny użytek oraz hodować w domu. Materiał Adama Górczewskiego.
- Zgodnie z kalendarzem wyborczym, kadencja Wołodymyra Zełenskiego miała zakończyć się 31 marca 2024 roku, kiedy miały odbyć się wybory prezydenckie. Z powodu wojny do wyborów jednak nie doszło. Rozmowa z Marią Piechowską z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz także:
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Michał Strzałkowski
Goście: prof. Jarosław Jarząbek (Uniwersytet Wrocławski), dr Konrad Zasztowt (Uniwersytet Warszawski), Maria Piechowska (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 2.04.2024 r.
Godzina emisji: 17.19
DS/wmkor