Fale długie, UKF, DAB+. Jak zmieniały się sposoby słuchania radia?

Data publikacji: 11.04.2024 13:52
Ostatnia aktualizacja: 11.04.2024 17:46
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czym jest akcja "I love radio"?
Czym jest akcja "I love radio"?, Autor - wavebreakmedia/Shutterstock

POSŁUCHAJ

Fale długie, UKF, DAB+. Jak zmieniały się sposoby słuchania radia (Cztery pory roku/Jedynka)

Dzień Radia to polskie święto obchodzone corocznie 11 kwietnia w celu podkreślenia roli radia w codziennym życiu społeczeństwa. Przy tej okazji przyjrzeliśmy się zmianom, które na przestrzeni dekad zachodziły w technologicznych aspektach polskiej radiofonii. 
  • W roku 2025 Polskie Radio obchodzić będzie stulecie swojego istnienia. Wszystko zaczęło się od technologii analogowej, która wciąż funkcjonuje.
  • Z okazji Dnia Radia, wraz z inżynierem Markiem Walczykiem rozmawialiśmy o wadach i zaletach fal długich oraz średnich, a także o technologicznych zmianach w radiofonii. 

Jakie są wady i zalety fal długich?

Zaletą fal długich jest niewątpliwie to, że na terenie całego kraju obowiązuje jedna częstotliwość. Co więcej, można ją odbierać również za granicą. - Do tego możemy stosować najprostszy odbiornik - podkreśla inżynier Marek Walczyk. Wadą natomiast jest nie tylko jakość dźwięku, ale również ilość zakłóceń. - Mamy tam bardzo ograniczone pasmo przenoszenia, nie ma wysokich tonów - precyzuje.

Warto natomiast pamiętać, że długie fale mogą być kluczowe w przypadku ewentualnego kryzysu, skutkującego np. czasowym lub stałym brakiem prądu i internetu. - Mnogość sposobów odbioru powoduje, że nawet jeżeli coś by się działo to któryś z nich powinien zadziałać. Fale długie i technologie analogowe są najprostszym sposobem żeby uzyskać odbiór - przypomina gość "Czterech pór roku". 


POSŁUCHAJ

09:41

Fale długie, UKF, DAB+. Jak zmieniały się sposoby słuchania radia (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Kiedy pojawiły się fale UKF?

UKF to inaczej ultrakrótkie fale radiowe, używane w technologii radiofonii analogowej. Odtwarzane są przez odbiorniki z tunerem FM. - Zakresy FM stały się popularne w latach 50. i 60. XX wieku. (...) Najpierw były to emisje monofoniczne, później stereofonia i teraz tak naprawdę wykorzystujemy ten system na co dzień i nie wyobrażamy sobie radia bez tej technologii - analizuje Marek Walczyk. 

Przekazy analogowe są podatne na zakłócenia na trasie pomiędzy nadajnikiem, a słuchaczem. By zapewnić sobie jakikolwiek odbiór, radio musi posiadać antenę. 

Czym jest DAB+?

Technologia nazywana "radiem cyfrowym". - Od 1 października 2023 roku znacząco rozbudowaliśmy sieć nadawczą. Przy założeniu, że odbieramy to w samochodzie i mamy samochód z przygotowaną instalacją, to ok. 90 proc. Polski jest w zasięgu systemu DAB+ - zdradza rozmówca Romana Czejarka. W takim radiu cyfrowym odnajdziemy również kanały, które nie "mieszczą się" w klasycznym UKF-ie (np. Polskie Radio Dzieciom). 

Kolejnym sposobem odbioru radia jest internet. - Generalnie wszystkie technologie cyfrowe w praktyce opierają się na prawie takich samych algorytmach kodowania i przekazu. Różnią się w niuansach jeśli chodzi o poszczególne parametry, ale praktycznie jest to samo - podsumowuje. 

Czytaj też:

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: inż. Marek Walczyk (główny specjalista z Działu Technologii Polskiego Radia)

Data emisji: 11.04.2024

Godzina emisji: 9.36

mg

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.