Problem rosnącej przestępczości w Szwecji. 39-letni Michał został zastrzelony na oczach swojego dziecka

Data publikacji: 12.04.2024 18:20
Ostatnia aktualizacja: 17.04.2024 10:57
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Zabójstwo 39-letniego Michała wstrząsnęło Szwecją
Zabójstwo 39-letniego Michała wstrząsnęło Szwecją, Autor - PAP/EPA/Claudio Bresciani

POSŁUCHAJ

Problem rosnącej przestępczości w Szwecji. 39-letni Michał został zastrzelony na oczach swojego dziecka (Więcej świata/Jedynka)

Sprawa 39-letniego mężczyzny polskiego pochodzenia, który został zastrzelony na oczach swojego 12-letniego syna poruszyła szwedzkie społeczeństwo. Miejsce tragedii odwiedził m.in. premier Szwecji Ulf Kristersson.
  • 39-letni mężczyzna polskiego pochodzenia został zastrzelony przez gang nastolatków w Sztokholmie.
  • Zabójstwo wstrząsnęło Szwecją. W miejscu, w którym zginął 39-latek, ludzie składają kwiaty i zapalają znicze.

Mieszkający w Sztokholmie 39-letni mężczyzna polskiego pochodzenia, Michał, został zastrzelony w środę wieczorem w dzielnicy Skärholmen. Jechał na rowerze na basen ze swoim 12-letnim synem. W przejściu pod wiaduktem spotkał grupę młodzieży. Między nim a nastolatkami doszło do wymiany zdań. Wówczas padł strzał.

To kolejna sprawa, pokazująca problem narastającej przestępczości, z którym mierzy się Szwecja. Szwedzkie radio poinformowało, że była to trzecia strzelanina w dzielnicy Skärholmen w ciągu miesiąca - druga śmiertelna. Wiadomo, że 39-latek wcześniej interweniował na policji w sprawie aktywności młodocianych gangów.

Szwecja zmaga się z rosnącą przestępczością od czasu kryzysu imigracyjnego w 2015 roku. Duża liczba członków gangów - jak wynika ze statystyk - to osoby bardzo młode. Ekspert ds. krajów skandynawskich Marcin Fronia w rozmowie z Polskim Radiem zauważył, że "konkretne działania władz wobec zorganizowanej przestępczości widać od niedawna".

W środę szwedzki parlament przyjął ustawę wprowadzającą tzw. strefy bezpieczeństwa. Na danym obszarze policja będzie mogła przeszukiwać i robić rewizje bez konkretnego podejrzenia. W styczniu rząd Szwecji przyjął pierwszą w historii narodową strategię walki ze zorganizowaną przestępczością.

Relacja: Przemysław Lis.

Poza tym w audycji:

- NATO wysyła do Bośni i Hercegowiny batalion sił rezerwowych, który wesprze stacjonującą w kraju misję Unii Europejskiej EUFOR Althea. Zdaniem wicemarszałka Izby Reprezentantów BiH i byłego premiera tego kraju Denisa Zvizdicia, to długo oczekiwana i niezwykle ważna strategicznie decyzja, która ostudzi secesjonistyczne pomysły oraz pomoże w zachowaniu pokoju i stabilności kraju. Gość: Łukasz Kobeszko, Ośrodek Studiów Wschodnich.

- Gruzja stara się o członkostwo w Unii Europejskiej, mimo to niektóre jej działania pokazują, że bliżej jej do Rosji niż do Zachodu. Jednym z dowodów na to jest kontrowersyjna ustawa o zagranicznych agentach, którą planuje wprowadzić gruziński rząd. Ustawa uznaje każdy podmiot, który otrzymał co najmniej 20 proc. środków spoza Gruzji, za "organizację realizującą interesy obcego mocarstwa". Gość: Wojciech Wojtaszewicz, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych. 

- "narkotyk zombie" rozprzestrzenia się w Europie. Eksperci ostrzegają przez śmiertelnymi skutkami zażywania ksylazyny - leku medycyny weterynaryjnej, podawanego w celu uspokojenia, znoszenia odczuwania bólu, miorelaksacji oraz premedykacji u zwierząt - którą można znaleźć m.in. w podrabianych e-papierosach z marihuaną. Relacja: Katarzyna Semaan.

Tytuł audycji: Więcej świata

Data emisji: 12.04.2024

Godzina emisji: 17.30

Jedynka/IAR/PAP/kk/mpkor

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.