Mieszkający w Sztokholmie 39-letni mężczyzna polskiego pochodzenia, Michał, został zastrzelony w środę wieczorem w dzielnicy Skärholmen. Jechał na rowerze na basen ze swoim 12-letnim synem. W przejściu pod wiaduktem spotkał grupę młodzieży. Między nim a nastolatkami doszło do wymiany zdań. Wówczas padł strzał.
Zabójstwo wstrząsnęło Szwecją. W miejscu, w którym zginął 39-latek, ludzie składają kwiaty i zapalają znicze. Miejsce tragedii odwiedził także premier Szwecji Ulf Kristersson. "To zupełnie przerażające. Trudno przyjąć to, co się stało. Dziecko, które było tego świadkiem, musiało wezwać pomoc. To nie do opisania, że takie rzeczy się w ogóle dzieją. Stało się to znowu. Kolejna linia została przekroczona" - powiedział.
To kolejna sprawa, pokazująca problem narastającej przestępczości, z którym mierzy się Szwecja. Szwedzkie radio poinformowało, że była to trzecia strzelanina w dzielnicy Skärholmen w ciągu miesiąca - druga śmiertelna. Wiadomo, że 39-latek wcześniej interweniował na policji w sprawie aktywności młodocianych gangów.
Szwecja zmaga się z rosnącą przestępczością od czasu kryzysu imigracyjnego w 2015 roku. Duża liczba członków gangów - jak wynika ze statystyk - to osoby bardzo młode. Ekspert ds. krajów skandynawskich Marcin Fronia w rozmowie z Polskim Radiem zauważył, że "konkretne działania władz wobec zorganizowanej przestępczości widać od niedawna".
W środę szwedzki parlament przyjął ustawę wprowadzającą tzw. strefy bezpieczeństwa. Na danym obszarze policja będzie mogła przeszukiwać i robić rewizje bez konkretnego podejrzenia. W styczniu rząd Szwecji przyjął pierwszą w historii narodową strategię walki ze zorganizowaną przestępczością.
Relacja: Przemysław Lis.
Poza tym w audycji:
- NATO wysyła do Bośni i Hercegowiny batalion sił rezerwowych, który wesprze stacjonującą w kraju misję Unii Europejskiej EUFOR Althea. Zdaniem wicemarszałka Izby Reprezentantów BiH i byłego premiera tego kraju Denisa Zvizdicia, to długo oczekiwana i niezwykle ważna strategicznie decyzja, która ostudzi secesjonistyczne pomysły oraz pomoże w zachowaniu pokoju i stabilności kraju. Gość: Łukasz Kobeszko, Ośrodek Studiów Wschodnich.
- Gruzja stara się o członkostwo w Unii Europejskiej, mimo to niektóre jej działania pokazują, że bliżej jej do Rosji niż do Zachodu. Jednym z dowodów na to jest kontrowersyjna ustawa o zagranicznych agentach, którą planuje wprowadzić gruziński rząd. Ustawa uznaje każdy podmiot, który otrzymał co najmniej 20 proc. środków spoza Gruzji, za "organizację realizującą interesy obcego mocarstwa". Gość: Wojciech Wojtaszewicz, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych.
- "narkotyk zombie" rozprzestrzenia się w Europie. Eksperci ostrzegają przez śmiertelnymi skutkami zażywania ksylazyny - leku medycyny weterynaryjnej, podawanego w celu uspokojenia, znoszenia odczuwania bólu, miorelaksacji oraz premedykacji u zwierząt - którą można znaleźć m.in. w podrabianych e-papierosach z marihuaną. Relacja: Katarzyna Semaan.
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Michał Strzałkowski
Data emisji: 12.04.2024
Godzina emisji: 17.30
Jedynka/IAR/PAP/kk/mpkor