Mija 50 lat od premiery legendarnego spektaklu "Wyzwolenie" Konrada Swinarskiego

Data publikacji: 16.04.2024 11:40
Ostatnia aktualizacja: 16.04.2024 13:31
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Konrad Swinarski zdecydował się na realizację "Wyzwolenia" po "Dziadach"
Konrad Swinarski zdecydował się na realizację "Wyzwolenia" po "Dziadach", Autor - PAP/Andrzej Piotrowski
W audycji "Historia bliska" przypominamy legendarną inscenizację teatralną dramatu Stanisława Wyspiańskiego "Wyzwolenie" w reżyserii Konrada Swinarskiego. Premiera spektaklu odbyła się 50 lat temu w Starym Teatrze w Krakowie. W roli głównej wystąpił wówczas zmarły dwa lata temu Jerzy Trela. Obok niego zagrała Anna Polony, która ze sceny Starego opowiadała o legendarnym przedstawieniu i reżyserze. 
  • Spektakl "Wyzwolenie" zyskał sobie opinię wzorcowego, a dziś jest już legendą. 
  • "Wyzwolenie" uchodzi za jedną z trudniejszych do wystawienia sztuk Wyspiańskiego. Bogata problematyka, wieloznaczność i wielowątkowość nie ułatwiają zadania potencjalnym reżyserom.
  • Aktorka Anna Polony na antenie Jedynki opowiadała o legendarnym spektaklu i reżyserze - Konradzie Swinarskim. 

50 lat od premiery "Wyzwolenia" Wyspiańskiego

Konrad Swinarski zdecydował się na realizację "Wyzwolenia" po "Dziadach" i wcześniejszych słynnych inscenizacjach dramatu romantycznego Shakespeare'a i Wyspiańskiego w Starym Teatrze. Miał tam zespół nie tylko świetnych i utalentowanych aktorów, ale też oddanych sobie ludzi gotowych do współpracy. Z niektórymi pracował od dawna, np. z Anną Polony. 

- Swinarski miał dosyć rewolucyjny, jak na tamte czasy, pomysł, żeby zdemaskować tzw. maski, które wymyślił Wyspiański, dlatego że one wyrażały myśli, poglądy i sądy o Polsce, o tym, co się tutaj dzieje, i o tym, co ewentualnie będzie, jeżeli Polska odzyska niepodległość, czy będzie partyjna czy bezpartyjna i czy będzie dla wszystkich ludzi czy tylko dla pewnych grup - mówiła na antenie Jedynki aktorka Anna Polony.

- Po odejściu Konrada, jego gwałtownej śmierci, ktoś musiał się zająć spektaklami i ja się nimi zajmowałam jako najbliższy przyjaciel i współpracownik. Byłam takim jego tworem po prostu, który miałam szczęście, że pokochał ten swój twór - wspominała artystka. 

Konrad Swiniarski - reżyser drobiazgowy 

W spektaklu występował także m.in. Jerzy Radziwiłowicz, który niegdyś opowiadał o wydarzeniu i o samym reżyserze w Polskim Radiu. - Należał do tych reżyserów, którzy w pierwszym rzędzie niezwykle drobiazgowo i niezwykle głęboko chcieli przeczytać i zrozumieć tekst - podkreślał. - To miało miejsce na próbach do "Wyzwolenia", jak siedzieliśmy nad maskami i jak Konrad rozwiązywał każde zdanie z tych masek. Widząc w nich niejasności i nielogiczności, szukał w nich spójności - wspominał podczas archiwalnego wywiadu. 

POSŁUCHAJ

23:51

Mija 50 lat od premiery legendarnego spektaklu "Wyzwolenie". (Historia bliska/Jedynka)

 

Czytaj także:

Program "Historia bliska" dotyczy wydarzeń i spraw, które miały miejsce w okresie PRL, a które w różny sposób są wciąż obecne i pozostawiły ślad. Poprzednie odcinki znajdziemy TUTAJ

Tytuł audycji: Historia bliska

Prowadził: Marek Stremecki 

Data emisji: 16.04.2024 r.

Godzina emisji: 21.10

ans/mpkor

Sygnały dnia
Sygnały dnia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.