Zabawa kostką Rubika polega na ułożeniu kwadratów kostki w taki sposób, aby na każdej ścianie znajdował się jeden kolor. Choć w teorii brzmi to nieskomplikowanie, to wymaga dużych umiejętności.
O tym, jak bardzo jest to skomplikowane, świadczy fakt, że liczba kombinacji ułożeń oryginalnej kostki (3x3) to 43 tryliony. - Pokazuje to, że nie da się nauczyć wszystkich sytuacji na kostce. Niemożliwe jest też wymyślenie złotego algorytmu, który ułoży nam każdą kostkę. Trzeba nauczyć się różnych schematów, które stosuje się w różnych sytuacjach - wyjaśnił Grzegorz Łuczyna z Polskiego Stowarzyszenia Speedcubingu.
Fenomen kostki Rubika
Choć od wynalezienia kostki Rubika mija 50 lat, to wciąż cieszy się ona bardzo dużą popularnością. - Popularność układania kostki Rubika zwiększa się. Prawdziwy boom był w latach 70. i 80. Pierwsze mistrzostwa świata odbyły się w 1982 roku, ale na kolejne musieliśmy czekać do 2003 roku. Jednak od tego czasu co roku odbywają się mistrzostwa kontynentu albo świata. Wyjątkiem był rok covidowy - powiedział Grzegorz Łuczyna.
Popularność kostki Rubika sprawiła, że pojawiły się jej różne odmiany. Oryginalna kostka składa się z czterech ścian, a na każdej z nich znajduje się dziewięć pól (3x3). Oprócz niej na rynku można znaleźć m.in. kombinacje z różnymi liczbami pól jak np. 2x2 czy 4x4. Dostępne są także różne kształty, np. kostki trójkątne czy dwunastokątne.
Jak nauczyć się układać kostkę Rubika?
Grzegorz Łuczyna powiedział w Programie 1 Polskiego Radia, że układanie kostki Rubika może wydawać się prostą zabawą, ale tylko do czasu. - Na początku można patrzeć na kostkę Rubika jako zabawkę, ale kiedy zaczniemy ją układać, to staje się to trudniejszą łamigłówką. To poważne wyzwanie dla mózgu - podkreślił.
- Nawet jeżeli poznamy jakiś system układania, to wtedy staje się to wyzwaniem dla naszych palców, żeby układać ją np. szybciej - dodał.
Ci, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z układaniem kostki Rubika, mogą skorzystać z ogólnodostępnych tutoriali i poradników - radzi gość Programu 1 Polskiego Radia. - Najprościej jest wspomóc się internetem, gdzie znajdziemy informacje, jak zacząć układać kostkę. Da się tego nauczyć w jedno popołudnie czy jeden wieczór. Potrzeba sporo cierpliwości, samozaparcia i trochę pamięci, ale wystarczy to do tego, żeby ułożyć kostkę - zdradza Grzegorz Łuczyna.
Rekord układania kostki Rubika
Pierwszy rekord w układaniu kostki zanotowano w 1980 roku i wynosił on 54 sekundy. Obecnie zawodowcom ta sztuka zajmuje znacznie mniej czasu. - Na dzisiaj rekord układania kostki 3x3x3 wynosi 3 sekundy i 13 setnych. Warto podkreślić, że czasy poniżej 4 sekund uzyskało już kilku zawodników, w tym wybitny polski zawodnik - Tymon Kolasiński, który jest w światowej czołówce - wyjaśnił Grzegorz Łuczyna.
Ci, którzy chcą zmierzyć się z innymi w tej dyscyplinie, mają na to wiele okazji. W Polsce zawody w układaniu kostki Rubika odbywają się praktycznie w każdy weekend. Z kolei na jesieni w Warszawie odbędą się mistrzostwa Polski, a w lipcu w Hiszpanii fani kostki Rubika powalczą o tytuł mistrza Europy.
Czytaj też:
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadziła: Agnieszka Kunikowska
Gość: Grzegorz Łuczyna z Polskiego Stowarzyszenia Speedcubingu, delegat WCA (World Cube Association)
Data emisji: 17.04.2024
Godzina emisji: 11.16
dz/ans/wmkor
Wynalazek węgierskiego architekta podbija świat. Fenomen kostki Rubika - Jedynka - polskieradio.pl