Eurowizja bez wątpienia jest wyznacznikiem trendów, jeśli chodzi o nowoczesne technologie wykorzystywane w tego typu widowiskach. - Ona niewątpliwie wyznacza trendy technologiczne, ale też realizuje nasze odwieczne potrzeby zabawy. W końcu Eurowizja to jeden wielki karnawał, który nie przestaje trwać - komentuje Wojciech Mościbordzki.
Kontrowersje wokół Eurowizji
Konkurs jednak od lat wzbudza skrajne emocje. Dlaczego? - Z tego powodu, że pokazuje odcienie sztuki, a sztuka powinna wzbudzać emocje. Jestem bardzo daleki od stwierdzenia, że to jest sztuka dobra, a to jest sztuka zła. Przypomnę, że kiedyś Wolfgang Amadeus Mozart był uznawany za twórcę kiczowatego, tzn. cała "Opera buffa" czy "Wesele Figara" było uważane za prymitywną kopię prostej zabawy i robienie kpiny z opery. Dzisiaj to jedno z najwspanialszych dzieł, których kochamy słuchać - mówi Wojciech Mościbrodzki.
- Powiedzmy sobie szczerze, że jest tam (na Eurowizji - red.) sporo dobrej muzyki i rozrywki (…). Są emocje, kto wygra, ale chyba nie należy tego traktować aż tak bardzo poważnie. Trzeba się bawić i cieszyć tym, że my tutaj w Polsce możemy cieszyć się występami, które są mniej lub bardziej udane. Generalnie to jest jednak zabawa - dodaje gość Jedynki.
Źródło: Eurovision Song Contest/YouTube
Luna odpadła w półfinale
Z pierwszego półfinału do sobotniego finału Eurowizji awansowały Serbia, Słowenia, Ukraina, Litwa, Chorwacja oraz Luksemburg, Portugalia, Finlandia, Cypr i Irlandia. Odpadły natomiast Islandia, Azerbejdżan, Australia, Mołdawia i Polska. Nasz kraj reprezentowała Luna.
W kolejnym, czwartkowym półfinale zmierzą się: Malta, Albania, Grecja, Szwajcaria, Czechy, Austria, Dania, Armenia, Łotwa, San Marino, Gruzja, Belgia, Estonia, Izrael, Norwegia i Niderlandy. Dziesięć z tych krajów awansuje do sobotniego finału Eurowizji.
Ostateczne zmagania 68. Konkursu Piosenki Eurowizji w sobotę 11 maja, gdzie o miano najlepszej powalczy 26 piosenek (po 10 reprezentantów półfinałów, kraje Wielkiej piątki - największych i najstarszych organizatorów wydarzenia - oraz reprezentant organizatora, z kraju, który wygrał rozgrywkę w poprzednim roku).
Głosy w finale Eurowizji będą oddawać widzowie i jurorzy z poszczególnych państw.
Zobacz także:
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadził: Patryk Michalski
Gość: Wojciech Mościbrodzki (Uniwersytet WSB Merito)
Data emisji: 8.05.2024 r.
Godzina emisji: 11.15
DS/wmkor