Prace domowe. Relikt czy konieczność? Ekspert: to narzędzie, które uczy wielu rzeczy

Data publikacji: 08.05.2024 16:12
Ostatnia aktualizacja: 08.05.2024 16:44
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy prace domowe mają sens?
Czy prace domowe mają sens?, Autor - Zamrznuti tonovi/Shutterstock
Choć oficjalnie prace domowe w znanej dotychczas formule już nie obowiązują, to w praktyce sytuacja często różni się w zależności od regionu i szkoły. Wciąż nie milkną również spory na temat zasadności zmian wprowadzonych przez Ministerstwo Edukacji. O tym, w trzecim wydaniu audycji "Tylko szczerze", Roman Czejarek rozmawiał ze słuchaczami i ekspertem. 
  • Wśród zmian wprowadzonych w ostatnich miesiącach przez Ministerstwo Edukacji wiele kontrowersji budzi likwidacja prac domowych.
  • Od 1 kwietnia w szkołach podstawowych nie są one obowiązkowe i oceniane, a w klasach 1-3 nauczyciele mają ich w ogóle nie zadawać.
  • Wyjątek stanowią ćwiczenia poprawiające sprawność manualną, które pozostają obowiązkowe i mogą podlegać ocenie. Zmiany nie obejmują szkół prywatnych. 

Czy prace domowe mają sens?

Agnieszka Wenda podkreśla, że w kwestii prac domowych powinniśmy poszukać złotego środka. - To narzędzie, które jest potrzebne zarówno nauczycielom, jak i uczniom. Ono uczy wielu rzeczy. W mojej opinii wiedza przedmiotowa jest na samym końcu. Po drodze mamy systematyczność, odpowiedzialność, umiejętność zarządzania czasem - wylicza rozmówczyni Romana Czejarka. 

Nabyta wiedza a praktyczne jej wykorzystanie

Dodaje, że dzięki temu, co uczeń wykonuje w spokojnych, domowych warunkach, nauczyciel jest w stanie określić poziom jego umiejętności. - Co z tego, że uczeń odrabia pracę domową z rodzicem? W porządku. Praca domowa nie ma służyć temu, żeby ją ocenić. Ma służyć temu, żeby uczeń miał okazję się pouczyć - analizuje gość audycji. Podkreśla jednocześnie, jak różnorodny charakter może mieć praca domowa.

To nie tylko wielogodzinne rozwiązywanie zadań czy pisanie wypracowań. - To często formy wywiadów, obserwacje, znajdywanie analogii w rzeczywistości. Będąc w szkole, ciężko nie próbować powiązać tej wiedzy z tym, w jaki sposób ma się nam ona przydawać w życiu. Dobrze, jeśli wyważone prace domowe taki aspekt realizują - precyzuje Agnieszka Wenda. Spędzony w ten sposób czas pozwala wyrobić pewne schematy. 

Likwidować czy reformować?

Jednocześnie Agnieszka Wenda nie ma wątpliwości, że powinniśmy dokładnie przyjrzeć się temu, jakie zadania domowe są zadawane dzieciom i młodzieży. - Jeżeli rzeczywiście taki uczeń miałby siedzieć cztery czy pięć godzin po powrocie ze szkoły, to jest to rzeczywiście rzecz do zmiany. Pytanie tylko, czy narzucone rozwiązanie polegające na nieodrabianiu pracy domowej w ogóle, jest właśnie tym, o co nam chodziło - podsumowuje. 

POSŁUCHAJ

35:20

Prace domowe. Relikt czy konieczność? (Tylko szczerze/Jedynka)

 

---

Czytaj też:

W audycji również:

Tatuaże nie tracą na popularności, co więcej - stają się coraz bardziej powszechne. Mimo to wciąż można spotkać osoby, które nie są zwolennikami tatuaży. Czy tatuaże są estetyczne i czy są bezpieczne dla zdrowia? Gościem audycji była Aleksandra Jarysz, współautorka książki pt. "Tatuaż: symbol - piętno - piękno". 

POSŁUCHAJ

34:53

Czy tatuaże są estetyczne i czy są bezpieczne dla zdrowia? (Tylko szczerze/Jedynka)

 

Tytuł audycji: Tylko szczerze

Prowadził: Roman Czejarek

Goście: Aleksandra Jarysz (współautorka książki pt. "Tatuaż: symbol - piętno - piękno"), Agnieszka Wenda (nauczycielka)

Data emisji: 8.05.2024

Godzina emisji: 13.00 - 15.00

mg/wmkor

Cztery pory roku
Cztery pory roku
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.